خانه / مقاله / آشنایی با قطعات مکانیکی پرینتر سه بعدی

آشنایی با قطعات مکانیکی پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی امروزه کاربردهای مختلفی در صنایع گوناگون پیدا کرده است. در یک پرینتر سه بعدی از فیلامنت پرینتر سه بعدی استفاده می شود که ماده ای پرکاربرد است. پرینتر های سه بعدی در انواع مختلفی امروزه توسط افراد مختلف استفاده شده و فناوری بسیار پیشرفته ای را رقم می زند. پرینتر سه بعدی قطعات را با استفاده از فایل های دیجیتالی تولید و می سازد. پرینترهای سه بعدی از قطعه های مختلف مکانیکی و برقی ساخته شده اند. از مزایای پرینتر سه بعدی می توان به دقیق بودن فرآیند ساخت قطعات مختلف نام برد. در ادامه مقاله شما را با انواع قطعات مکانیکی پرینتر سه بعدی مثل بلبرینگ و یاتاقان، بوش، شفت، نگهدارنده شفت و غیره آشنا می کنیم.

 

آشنایی با قطعات مکانیکی پرینتر سه بعدی

بلبرینگ و یاتاقان در پرینتر سه بعدی

بلبرینگ و یاتاقان قطعات مکانیکی بوده که کاربرد های بسیار زیاد و گوناگونی را در دستگاه های پرینتر سه بعدی دارند. معمولا از آن ها جهت اتصال به صورت عمودی قطعات دیگر پرینتر سه بعدی مثل شفت استفاده می گردد. یاتاقان در پرینتر های سه بعدی از سه قسمت داخلی، بیرونی و توپی شکل تشکیل شده است. اکثر یاتاقان ها دارای شکلی قفسی شکل بوده و برای نگه داشتن توپ ها به داخل آن ها فشار داده می شود. بلبرینگ یاتاقان معمولا به هم متصل بوده و در تمام دستگاه های صنعتی، اداری، و غیره استفاده می شوند. این تجهیزات دارای عملکرد آن ها به صورت حرکتی دورانی و چرخشی انجام می شود. بلبرینگ ها حرکات خطی را برای پرینترهای سه بعدی انجام می دهند. در پرینتر های سه بعدی بر روی میله های فولادی آن ها مستقیما از بلبرینگ استفاده شده تا اصطکاک را کاهش دهند. بلبرینگ حرکت پرینتر سه بعدی را به صورت منظم و یکنواخت می کند.

بوش و خار در پرینتر سه بعدی

قطعات بوش و خار نیز تقریبا همان اعمال قطعه بلبرینگ یاتاقان مانند حرکت یکنواخت را برای پرینتر سه بعدی انجام می دهند. به قطعات بوش یاتاقان های ساده نیز می گویند و به صورت استوانه ساخته می شوند. این استوانه ها معمولا از جنس های برنز، فولاد یا پلیمر ساخته می گردند. قطعه بوش اصطکاک و قدرت مورد نیاز برای ایجاد کردن حرکت یکنواخت چرخشی یا خطی را فراهم می کند. این قطعه ساییدگی را کاهش داده و نیز سر و صدا را در پرینترهای سه بعدی به میزان زیادی کاهش می دهد. بوش های از جنس برنز در بعضی اوقات به روغن کاری احتیاج دارند. بوش های برنزی بر روی شافت های ارزان نیز به خوبی کار می کنند و هزینه خزید تجهیزات جانبی را کاهش می دهند. بوش ها در انواع مختلفی ساخته شده و از طیف های مختلفی ساخته می شوند. برخی از بوش های پلیمری اندازه های بسیار دقیقی را برای پرینتر سه بعدی می سازند.

 

شفت در پرینتر سه بعدی

قطعه شفت یکی از قطعات مکانیکی مورد استفاده در پرینتر سه بعدی است. شفت در واقع میله ای است که برای حرکت دوارنی در انواع پرینترهای سه بعدی به کار می رود. این نوع شفت ها معمولا برای اینکه کارایی آن ها افزایش یافته و نیز ضد زنگ شود، از جنس کروم ساخته و به بازارها عرض می گردند. شفت ها برای پرینترهای سه بعدی در انواع مختلفی ساخته و روانه بازارها می گردد. انواع این نوع شفت ها که در بازارها مشاهده می شود شفت توپر با قطر 16 میلی متر، شفت هشت میلی متری وشفت هارد 20 و غیره از انواع شفت ها هستند.

نگهدارنده شفت در پرینتر سه بعدی

نگهدارنده شفت که به آن به ساپورت شفت نیز می گویند، یکی از قطعات مکانیکی مورد استفاده در یک پرینتر سه بعدی است. این قطعه معمولا به شفت محکم شده و مانع از حرکت قطعه شفت می گردد. در واقع این نوع وسیله برای متصل کردن شفت به بدنه مورد استفاده قرار می گیرد. در اکثر مدولهایی که به صورت حرکتی هستند و از سیستم شفت استفاده می کنند، این قطعه بسیار با اهمیت است. این وسیله معمولا طوری طراحی و ساخته می شود که به سادگی مورد استفاده قرار گیرد. سوراخ هایی بر روی این وسیله تعبیه شده تا مونتاژ به وسیله آن ها صورت گیرد. از نگهدارنده شفت برای دستگاه های سی ان سی نیز استفاده می شود.

پولی و تسمه در پرینتر سه بعدی

تسمه یکی از قطعات مکانیکی مورد استفاده در پرینتر سه بعدی بوده و معمولا به شکل حلقه است. این نوع تسمه ها به صورت حلقه باز نیز در برخی اوقات هستند. جنس تسمه ها پلاستیک بوده و بسیار انعطاف پذیر هستند. تسمه ها از کاربردی ترین بخش های انتقال قدرت در دستگاه های مکانیکی دوار و چرخشی مثل پرینتر سه بعدی است. تسمه برای اتصال به صورت مکانیکی بین چند شفته کارایی داشته و انرژی را بین آن ها انتقال می دهد. در یک دستگاه نوع دوپولی هر دو پولی در یک جهت به گردش در می آید یا تسمه به صورت ضربدری تعبیه شده است. پولی ها و تسمه با هم رابطه مستقیم داشته و به نوعی مکمل هم هستند. پولی تایمینگ یکی از انواع پولی ها بوده و معمولا برای انتقال دور استپر موتوربه محور X و Y پولی به همراه تسمه دندانه دار استفاده می شود. دقتی که یک پولی دارد، تاثیر زیادی در دقت سیستم حرکتی دارد.

 

تسمه

 

جمع بندی

بلبرینگ و یاتاقان قطعه های مکانیکی بوده که از اجزای تشکیل دهنده دستگاه های پرینتر سه بعدی هستند. به صورت معمول از این قطعات برای متصل کردن قطعه های دیگر پرینتر سه بعدی مثل شفت استفاده شده و به صورت عمودی متصل می گردند. بیشتر یاتاقان ها در پرینترهای سه بعدی به صورت توپی شکل بوده و به صورت دورانی حرکت می کنند. بلبرینگ یاتاقان باعث حرکت یکنواخت و روان دورانی شده و پرینتر سه بعدی به صورت کاملا منظم کار می کند. نگهدارنده شفت که با نام ساپورت شفت نیز مورد استفاده واقع می شود، یکی دیگر از قطعات مکانیکی پرینتر سه بعدی است. این قطعه معمولا به شفت متصل شده و مانع از حرکت قطعه شفت می گردد.

همچنین ببینید

پرینترهای جوهرافشان و لیزری

تفاوت پرینترهای جوهر افشان و لیزری

افرادی که قصد خرید یک پرینتر سه بعدی مناسب دارند، معمولا سوالات زیادی در مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *