خانه / مقاله / آموزش حرفه ای کار با پرینتر سه بعدی

آموزش حرفه ای کار با پرینتر سه بعدی

اصطلاح پرینتر سه بعدی به دستگاهی گفته می شود که یک شی سه بعدی را با استفاده از ماده های جامد به هم پیوسته ایجاد می کند. فیلامنت پرینتر سه بعدی، Hot End، نازل، اکسترودر، فن خنک کننده و غیره از قطعات اصلی یک پرینتر سه بعدی است. امروزه پرینتر سه بعدی به خاطر کاربرد خود و نیز دقتی که دارند، طرفداران زیادی پیدا کرده است. امروزه دوره های آموزشی مختلفی در سراسر ایران و جهان برگزار می شود که باعث اشتغال زیادی می شود. شما با آموزش کار با پرینتر سه بعدی می توانید به بسیاری از افراد آموزش داده و درآمد خوبی کسب کنید. در این ادامه شما را با کار کردن با پرینتر سه بعدی، چسب نواری پرینتر سه بعدی، کاردک و نیز سوزن پرینتر های سه بعدی آشنا می کنیم

آموزش پرینت های سه بعدی

آموزش و کارآفرینی با پرینتر سه بعدی

موقعیت های شغلی و همچنین درآمد پرینتر های سه بعدی روز به روز در حال افزایش است. کار آفرینی افرادی که آموزش پرینتر های سه بعدی را کسب کرده اند، درآمد مالی خوبی دارند. دوره های آموزشی فراوانی در کشور ایران برای افراد مبتدی و نیز حرفه ای برگزار می شود که این قضیه می توان شما را به یک کار آفرین تبدیل کند. همچنین از راه هایی مثل تعمیرات پرینتر سه بعدی و بازاریابی و فروش آن ها می توان به درآمد خوبی رسید.

طرز کار با پرینتر سه بعدی

در ابتدا برای اینکه آموزش کار کردن با پرینتر سه بعدی را بدانید باید نحوه کار با پرینتر سه بعدی را یاد بگیرید. برای اینکه فایل سه بعدی مورد نظر را چاپ کنید باید فایل را با یک فرمت stl یا فرمت obj ذخیره کنید. این ذخیره شدن بر روی sd card انجام شده و پس از آن باید sd card را در کامپیوتر قرار دهید. با زدن گزینه sd که در برنامه cura است، فایل Gcode به صورت خودکار بر روی sd ذخیره می گردد. دمای نازل را می توان به میزان دلخواه تغییر دهید برای مثال فیلامنت PLA برای دمایی بین 210 تا 220 مناسب است. شما قادر به تنظیم کیفیت چاپ خود هستید، که این مورد با توجه به نوع و رنج دستگاه متفاوت است. تا جای ممکن طرح را بر روی صفحه پرینت چسبانده شود تا کیفیت دلخواه ما دقیق چاچ شود. البته این طرح نیز بستگی به نوع پرینتر را ما داشته و همیشه امکان پذیر نیست.

آشنایی با چسب نواری پرینتر سه بعدی

وقتی که شما یک پرینتر سه بعدی خریداری می کنید، باید با لوازم جانبی آن نیز آشنا شوید. یکی از ابزارهای جانبی پرینتر سه بعدی چسبی نواری و بسیار مقاوم است که به نام Masking Tape می شناسند. این ابزار از جمله ابزارهایی است که باید حتما در کنار یک چاپگر سه بعدی استفاده شود. این نوع نوارها در برابر هرگونه گرما مقاوم هستند. ای نوارها باید روی پلیت قرار دهید، مدل مورد نظر با شدت زیادی به صفحه می چسبد. جداسازی قطعه ای که تکمیل شده است هم به سادگی صورت می گیرد. در بازارها نوع پنجاه میلی متری جزو بهترین ها هستند و بیشتر از نوار های چسب پهن استفاده کنید. از خریدن چسب های ارزان خودداری کنید زیرا کیفیت پایینی دارند. چسب های نواری به اسامی blue tape و کپتون وجود دارند که آن ها هم کیفیت بالایی دارند.

چسب ماتیکی در پرینتر سه بعدی

چسبی تحت عنوان Glue Stick وجود دارد که در پرینتر سه بعدی استفاده می گردد. این چسب در مواردی به کار برده می شود که پرینتر سه بعدی شما با خطای Wrapping مواجه گردد. اولین کاری که باید انجام دهید استفاده از چسب Glue Stick است. باید روی نوار چسب Masking Tape چسب ماتیکی را بمالید. باز هم در خرید آن دقت کنید زیرا نمونه های بی کیفیت و ارزانی در بازار وجود دارد که شرایط را بسیار بدتر می کند.

کاردک در پرینتر سه بعدی

پس از اینکه روند چاپ به پایان رسید، باید کار جدا کردن قطعه مورد نظر را از بستر انجام دهید. اگر برای اولین بار این کار را انجام می دهید، چالش بزرگی برای شما به وجود می آید. در این بین اگر با دستان خود این کار را انجام دهید، صد درصد قطعه مورد نظر شکسته می شود. در این بین حتی ممکن است به خودتان آسیب فراوانی بزنید و دست خود را زخم کنید. در این موقع باید از یک کاردک استفاده کنید تا این مشکلات به وجود نیاید. فقط کافی است کاردک را زیر قطعه برده و چسبندگی را از بین ببرید. پس از اینکه چسبندگی از بین رفت، قطعه به صورت خودکار به بالا هدایت می شود. پس ریسک نکنید و به خود و قطعه مورد نظر خسارت وارد نکنید. البته از موچین و گاز انبر برای حذف کثیفی بخش بیرونی نازل به دلیل چسبیدن به فیلامنت هم می توان استفاده کرد.

کاردک

سوزن تمیز کردن نازل پرینتر سه بعدی

مدل های گوناگونی از سوزن ها را با اندازه های متفاوت خریداری کنید با توجه به قطر نازل خریداری کنید. این کار برا رفع گرفتگی نازل دستگاه باید خریداری کنید. در انجام عمل فرو بردن سوزن در نازل دستگاه دقت بسیاری باید انجام دهید. این دقت عمل در این کار علاوه بر جلوگیری سوخته شدن دستگاه، اکسترودر نیز صدمه ای پیدا نکند.

 

جمع بندی

باید حتما طرز کار کردن یک پرینتر سه بعدی را بدانید تا بتوان آموزش کار با آن را یاد گرفت. برای اینکه فایل مورد نظر خود را چاپ کنید، باید آن را به فرمت هایی مثل stl یا obj تبدیل کنید. یکی از ابزارهای جانبی پرینتر سه بعدی چسبی نواری تحت عنوان Masking Tape است که در کنار آن باید استفاده شود. چسبی به اسم Glue stick برای پرینتر سه بعدی وجود دارد، که زمانی استفاده شده که خطای Wrapping را مشاهده کنید. شما ممکن است که قطعه مورد نظر پرینتر سه بعدی از بستر را با دست انجام دهید. این کار بسیار اشتباه بوده و باعث صدمه زدن به دست خود و نیز دستگاه شما می شود. به این منظور باید حتما از یک کاردک استفاده کنید تا با مشکلی مواجه نشوید.

همچنین ببینید

تنظیم جریان درایور پرینتر سه بعدی

جریان درایور پرینتر سه بعدی چگونه تنظیم می شود؟

پدیده ای جدید و البته کارآمد به نام پرینتر سه بعدی به کمک صنایع و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *