خانه / مقاله / آموزش طراحی با نرم افزار Sketchup در پرینترسه بعدی

آموزش طراحی با نرم افزار Sketchup در پرینترسه بعدی

پرینتر سه بعدی جهت چاپ و ساخت قطعات نیاز به طرح اولیه دارد. ساخت قطعات با استفاده از بهترین فیلامنت پرینترسه بعدی انجام می گیرد. طرح های اولیه قطعات معمولا در نرم افزار های طراحی های سه بعدی انجام می شود. اسکچاپ یکی از نرم افزار های پرکاربرد طراحی انواع قطعات سه بعدی است. البته اسکچاپ استفاده های متفاوتی دارد. بعد از طراحی با این نرم افزار برای اینکه بتوانیم از طرح کشیده شده برای ساخت قطعات در پرینتر سه بعدی استفاده کنیم باید بتوانیم فایل مد نظر را وارد نرم افزار پرینتر سه بعدی کنیم باید این فایل را با فرمت خاصی پرینت بگیریم. در ادامه این مطلب قصد داریم آموزش خروجی گرفتن از نرم افزار اسکچاپ برای پرینتر سه بعدی را توضیح خواهیم داد.

آموزش طراحی با نرم افزار Sketchup در پرینترسه بعدی

قابلیت های نرم افزار sketchup

اسکچاپ یک نرم افزار قدرتمند جهت ساخت، ویرایش و انتشار مدل های 3D استفاده می شود. با استفاده از این نرم افزار می توان طرح کلی یک خانه، کشتی، کشتی فضایی و یا هر قطعه و وسیله ای استفاده کرد. از مهمترین قابلیت های این نرم افزار می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • خروجی مدل های 3D به CAD
  • قابلیت وارد کردن 3D، DWG، DXF
  • توانایی وارد کردن تصاویر
  • امکان مدل سازی بسیار سریع
  • امکان تماشای داخل مدل ها
  • توانایی ارائه گزارش کلی
  • گرفتن خروجی با فرمت های گوناگون

وارد کردن یک فایل در اسکچاپ

برای اینکه بتوانیم یک فایل سه بعدی را در اسکچاپ آماده کنیم، ابتدا باید فایل مورد نظر را وارد نرم افزار اسکچاپ کنیم. نرم افزار اسکچاپ فایل هایی با فرمت DWG, .DXF, .3DS, .DAE, .DEM, .IFC, .KMZ ,.STL را می خواند. برای اینکه نرم افزار اسکچاپ فایل STL را بخواند باید یک افزونه به نام sketchup stl plugin را نصب کرد. برای وارد کردن فایل از گزینه fileو سپس گزینه Import استفاده می کنیم. فرمت STL فقط اطلاعات مربوط به مدل سازی سه بعدی را دارد و شما نمی توانید به آن طرح یا رنگ را ورودی و خروجی گرفت.

وارد کردن یک فایل در اسکچاپ

اندازه گیری و آنالیز مدل

برای اندازه گیری فاصله ها در مدل از ابزار متر Meter استفاده کنید. این کار را با کلیک کردن روی یک نقطه و بردن موس به زاویه دیگر طرح اندازه گیری را انجام می دهید. در این مرحله می توانید با استفاده از ابزار Scale برای بزرگ کردن مدلتان استفاده کنید. در این مرحله باید مطمئن شوید که تمام قسمت های قطعه با همان ماده ای که انتخاب کردهاید پرینت خواهند شد.

گرفتن خروجی STL از مدل

یکی از مهمترین مراحل در پایان کار طراحی و مدلسازی با نرم افزار اسکچاپ، گرفتن خروجی متناسب با دستگاه پرینتر سه بعدی است. نرم افزارهای پرینترهای سه بعدی فقط فرمت STL است. این فرمت در واقع مدل ها را به صورت سه بعدی نشان می دهد. برای گرفتن خروجی باید هنگام Export کردن فایل گزینه STL را استفاده کنید.

نکاتی که باید در هنگام طراحی با اسکچاپ به آن ها دقت کرد

در زمانی که جسمی را برای چاپ قطعه بخواهیم طراحی کنیم نباید دارای صفحات، لبه ها و یا نقاط جدا از هم باشد. برای اینکه بتوانید در زمان ارائه طرح به پرینتر سه بعدی راحت تر قطعه خود را پرینت بگیرید و در زمان استفاده از پرینتر دچار مشکل نگردید باید به موارد زیر دقت کنید.

حجم فایل سه بعدی را کم کنید

برای اینکه بتوانید فایل خود را راحت پرینت کنید باید قبل از اکسپورت کردن فایل حجم فایل را کاهش داد. برای این کار باید در پنجره Model info وارد قسمت Statistics شوید و گزینه Purge را برای کم کردن حجم فایل ها استفاده کنید.

حجم فایل سه بعدی را کم کنید

حذف محل های تقاطع در فایل

برای اینکه قطعه به راحتی چاپ شود باید سعی کنید که مدلی یک پارچه داشته باشید. برای این کار از ابزارهای Push یا Pull و ابزار Follow me استفاده کنید. بعد از آنکه طراحی مدلتان به پایان رسید مطمئن شوید که در داخل حجم قطعه وجهی را جا نگذارید و با استفاده از ابزار delet یا Eraser تمام وجوه و صفحات اضلفی را پاک کنید.

قسمت های جدا را حذف کنید

حتما دقت کنید که هیچ صفحه اضافی را در حجم قطعه جا نگذارید. افزونه CleanUpبه شما کمک می کند که پارت هایی که مایل هستید را پاک کنید. برای این کار باید مراحل زیر را پیش ببرید “Extensions” menu > “CleanUp³” > “Clean .

صفحات را بچرخانید

وقتی که مدلسازی می کنید باید مطمئن شوید تمام صفحات در مکان صحیح قرار گرفته اند و قسمت جلو قطعات نیز در بیرونمدل قابل مشاهده باشد. برای اینکه این کار به سرعت انجام گیرد و مطمئن گردید که صفحات مشکلی ندارند، روی هر صفحه راست کلیک کرده و گزینه reverse را بزنید و یا می توانید افزونه FrontFace را استفاده کنید.

مدل خود را برای اینکه یک جسم جامد باشد آماده کنید

بریا اینکه مدل های پیچیده را بتوانیم اصلاح کنیم می توانیم افزونه هایی مثل SolidSolver را فعال کنید. برای این کار روی گزینه group راست کلیک کرده و این گزینه را انتخاب کنید.

جمع بندی

نرم افزار اسکچاپ Sketchup یکی از نرم افزارهای بسیار خوب طراحی های دو بعدی و سه بعدی است. این نرم افزار را می توان جهت طراحی قطعات و استفاده از آن ها در پرینتر سه بعدی استفاده کرد. برای اینکه بتوانیم از نرم افزار اسکچاپ خروجی STL بگیریم باید افزونه ای در این نرم افزار نصب کرد. بعد از اینکه مطمئن شدیم می توانیم از این نرم افزار خروجی STL بگیریم باید ازصحت مدل مطئن شوید. قبل از گرفتن خروجی باید مطمئن شد که مدل هیچ قطعات جدا از همی ندارد و هیچ وجه و صفحه ای در آن نماند. برای اینکه مدل به راحتی چاپ شود باید به نکات گفته شده دقت کنید.

همچنین ببینید

تنظیم جریان درایور پرینتر سه بعدی

جریان درایور پرینتر سه بعدی چگونه تنظیم می شود؟

پدیده ای جدید و البته کارآمد به نام پرینتر سه بعدی به کمک صنایع و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *