خانه / مقاله / آموزش مقدماتی کار با پرینتر سه بعدی

آموزش مقدماتی کار با پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی نوعی چاپگر است که بوسیله آن می توان هر نوع قطعه ای را و هر مدلی که به آن داده شود به صورت سه بعدی بسازد. این پرینتر ها معمولا با استفاده از فیلامنت پرینتر سه بعدی می توانند قطعات مورد نظر را بسازند. کار با پرینتر سه بعدی نیاز به آموزش دارد و برای ساخت قطعات با پرینتر سه بعدی به جز یادگیری کار سخت افزاریو کار با خود دستگاه لازم است که راجع به نرم افزار های آن و نرم افزار های مدل سازی نیز آموزش ببینند. در این مقاله قصد داریم به صورت کلی برای افراد مبتدی راجع به کار با پرینتر سه بعدی و مراحل ساخت یک قطعه توضیحاتی بدهیم.

پرینتر سه بعدی

کار با پرینتر سه بعدی

برای پرینت و ساخت یک قطعه بوسیله پرینتر سه بعدی لازم است که به ترتیب مراحلی را پیش ببریم. در این مراحل ابتدا باید کار با نرم افزار های مدلسازی را بیاموزیم و قطعه مورد نظرمان را ترسیم کنیم. بعد ازآن می توانیم به سراغ آموزش با پرینتر سه بعدی برویم و یاد بگیریم که چگونه می توانیم یک قطعه را بوسیله این دستگاه بسازیم. در ادامه به ترتیب مراحل ساخت قطعه با پرینتر سه بعدی را شرح می دهیم.

مرحله اول ترسیم قطعه با نرم افزارها

برای اینکه بتوانیم قطعه ای را بسازیم باید حتما باید تصویر قطعه را به کمک نرم افزار های مدلسازی مختلف مانند اتوکد، اتودسک مایا، solidwork و غیره ترسیم کنیم. به این دلیل که این طراحی قرار است تبدیل به یک قطعه شود باید نکات زیر را در زمان طراحی رعایت کنیم.

  • قطعاتی مختلفی که طراحی می کنیم نباید با یکدیگر تداخل داشته باشند.
  • ضخامت تمام قطعاتی که ترسیم می کنیم باید مشخص باشد.
  • سطح داخلی و خارجی قطعات را مشخص کنید.
  • مهمترین قسمت نیز توجه به قسمت های باریک و با ضخامت است و نباید قسمت هایی که باریک طراحی می شوند بار قسمت های دیگر را تحمل کنند.

مرحله دوم ذخیره کردن تصویر قطعه

بعد از اینکه تصویر را با نرم افزار ها رسم کردیم باید با پسوند STL ذخیره کنیم تا بتوانیم آن را با نرم افزار خود دستگاه پرینتر نیز مشاهده کنید. فایل ذخیره شده را با استفاده از گزینه Import وارد نرم افزار دستگاه می کنیم.

مرحله سوم تنظیمات پرینتر

بعد از اینکه تصویر آماده پرینت گرفتن شد باید تنظیمات مربوط به پرینتر را آماده کنیم. برای این کار باید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهیم.

تنظیمات پرینتر سه بعدی

تعیین محل و جهت پرینت شدن قطعه بر روی صفحه کار

برای این کار در صفحه نرم افزار پرینتر باید به طور دقیق تعیین کنیم که قطعه در کجای صفحه پرینتر چاپ شود. برای انتخاب محل چاپ حتما دقت کنید که محل چاپ را مکانی انتخاب نکنیم که صفحه خراب باشد و یا قطعه دیگری روی آن قرار نگرفته باشد. و اگر مایل بودید که قطعه در جهت خاصی درون پرینتر ساخته شود نیز در این قسمت جهت قطعه را تعیین کنید.

انتخاب مواد تولید قطعه ABS و PLA و غیره

برای پرینت قطعات درون پرینترها می توان مواد اولیه ساخت آن قطعات را انتخاب کنیم. رایج ترین نوع مواد اولیه مواد پلی کربنات، ABS و PLA است. این مواد هر کدام مشخصات به خصوصی دارد و شما می توانید با توجه به نوع قطعه و استحکامی که مد نظرتان است ماده اولیه دستگاه راانتخاب کنید.

انتخاب چگالی پر کردن قطعه

در این قسمت تعیین می کنیم که پرینتر با چه چگالی قطعه را پر کند. در واقع به هر اندازه ای که چگالی را بیشتر انتخاب کنیم باید فیلامنت بیشتری استفاده شود و ساخت قطعه نیز بیشتر زمان می برد.  چگالی ها به صورت درصد هستند و شما می توانید از 0 تا 100 میزان چگالی را تعیین کنید.

انتخاب الگوی پرینت

دراین قسمت در نزم افزار پرینتر انتخاب می کنید که سطح داخلی قطعه با چه الگویی پر شود. انتخاب این گزینه می تواند بر کیفیت ساخت قطعه تاثیرگذار باشد. الگوی پرینت در واقع انتخاب این است که قطعه از کدام قسمت لایه به لایه پر شود و با چه الگویی این پر شدن ادامه پیدا کند.

انتخاب ضخامت لایه

یکی از مهمترین عوامل موثر بر کیفیت پرینت انتخاب ضخامت قطعه است. هر چقدر که لایه ضخامت کمتری داشته باشند کیفیت قطعه و لایه های آن بالاتر می رود هر چند که زمان ساخت قطعه مکن است بیشتر شود. ضخامت کمتر لایه می تواند باعث افزایش کیفیت و استحکام قطعه گردد و همچنین جزئیات قطعه دقیق تر ساخته می شود. معمولا برای قطعاتی که دارای جزئات بیشتر، سطح شیبدار و منحنی های پیچیده هستند ضخامت لایه کمتر انتخاب می شود.

تعیین مشخصات پشتیبان قطعه

در مواقعی که قطعه دارای قسمت هایی آویزان است و یا زیر خالی است باید از گزینه ساپورت (Support) استفاده گردد. با انتخاب این گزینه پرینتر برای این بخش های قطعه، سازه پشتیبان ایجاد می کند تا آن ها را در هوا نگه دارد. همچنین برای قطعاتی که سطح پایینی آن ها کوچکتر از سطح بالای آن باشد می توان از Raft استفاده کرد. این فناوری ابتدا چند لایه را روی صفحه پرینتر ایجاد می کند و سپس روی آن قطعه اصلی را پرینت می گیرد. از فناوری Brim نیز زمیانی استفاده می شود که بخواهیم گوشه های قطعه را به صفحه کار بچسباینم. با فعال کردن این گزینه می توان در اطراف قطعه ماده ای ایجاد می شود که بتواند گوشه های کار را به خوبی به صفحه بچسباند.

ساپورت قطعه

پایان کار

در انتهای کار بادی در نرم افزار سرعت مناسب جهت پرینت قطعه را انتخاب کنیم و گزینه استارت را انتخاب کنیم تا قطعه پرینت شود. آموزش کلی کار با پرینتر سه بعدی به این صورت بود. مهمترین قسمت در ساخت قطعات با پرینتر های سه بعدی یادگیری کار با نرم افزار های مدل سازی و نرم افزار خود دستگاه است. نرم افزارهای مدل سازی بسیار متنوع هستند و شما می توانید از هر کدام که راحت تر هستید استفاده کنید.

جمع بندی

پرینتر سه بعدی وسیله ای است که می توان با آن قطعات و ابزار های مختلفی را ساخت. برای تولید قطعات بوسیله پرینتر سه بعدی باید مراحل مختلفی را به ترتیب انجام دهیم. مرحله اول کار  ترسیم قطعه با نرم افزار های مدلسازی است و سپس این مدل را وارد نرم افزار پرینتر می کنیم و بعد از آن تنظیمات دستگاه پرینتر را توسط همان نرم افزار انجام می دهیم. چنانچه قطعه نیاز به ساپورت، رفت و یا نگهدارنده های دیگر دارد نیز گزینه آن را انتخاب می کنیم. و در انتهای کار نیز با انتخاب سرعت پرینت قطعه را تولید می کنیم.

همچنین ببینید

تنظیم جریان درایور پرینتر سه بعدی

جریان درایور پرینتر سه بعدی چگونه تنظیم می شود؟

پدیده ای جدید و البته کارآمد به نام پرینتر سه بعدی به کمک صنایع و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *