خانه / مقاله / انواع رزین ها در پرینترهای سه بعدی SLA و FDA

انواع رزین ها در پرینترهای سه بعدی SLA و FDA

پرینتر سه بعدی SLA می تواند قطعات پلاستیکی را با کیفیت و دقت بسیار بالا، جزئیات دقیق و سطح صیقلی تولید کند. مواد اولیه این پرینتر های سه بعدی، فیلامنت است. فیلامنت پرینتر سه بعدی، یک قرقره از پلاستیک قابل ذوب شدن می باشد. در پرینتر های سه بعدی SLA و FDA از مواد اولیه به نام رزین نیز استفاده می شود. رزین ها در انواع متنوعی وجود دارند که هر کدام می توانند کاربردهای گوناگونی در صنایع مختلف داشته باشند. در ادامه به بیان انواع رزین ها و ویژگی های آن ها برای شما خواهیم پرداخت.

انواع رزین ها در پرینترهای سه بعدی SLA و FDA

انواع رزین ها، کاربرد ها و ویژگی های آن ها

در پرینترهای سه بعدی FDM و SLA از مواد اولیه رزین استفاده می شود که هر کدام از آن ها کاربرد و ویژگی های خاص خود را دارند. در ادامه به توضیح هر یک از آن ها می پردازیم.

رزین استاندارد

با استفاده از این نوع رزین ها می توان قطعاتی با سختی بالا و سطح صیقلی تولید کرد. یکی از ویژگی های این رزین، ارزان بودن آن است و گزینه مناسبی برای نمونه سازی هستند. رنگ رزین ها روی خواص آن ها تاثیر می گذارد و باید دقت کافی را در این زمینه داشته باشیم. این نوع رزین ویژگی های مثبت و منفی ای دارد؛ از ویژگی های مثبت می توان به جزئیات دقیق و بالا، سطح صیقلی، استفاده به عنوان اقتصادی ترین رزین SLA و از شاخصه های منفی آن می توان به شکننده بودن، مقاومت پایین در برابر ضربه، مقاومت حرارتی پایین اشاره کرد. این نمونه رزین برای مدل، نمونه سازی سریع و مدل های هنری مناسب می باشد.

 

رزین شفاف

خواص مکانیکی این نوع رزین تقریبا مشابه رزین استاندارد است با این تفاوت که می تواند با پرداخت و پولیش کافی به شفافیت کامل برسد. ویژگی های مثبت این رزین عبارتنداز:

  • جزئیات بالا و دقیق
  • سطح صیقلی
  • شفافیت

از ویژگی های منفی آن می توان به شکننده بودن، مقاومت پایین در برابر ضربه و این که شفافیت قطعه با قرار گرفتن در معرض نور UV یا همان تابش خورشید، می تواند تغییر کند، اشاره کرد.

رزین های مهندسی SLA

نوع دیگر از رزین های که می توانند قطعاتی مشابه قطعات تزریق پلاستیک تولید کنند. از این رزین ها می توان برای نمونه سازی، آزمایش و تولید محصول استفاده کرد.

رزین استاندارد

رزین بادوام

این رزین دارای مقاومت بالا دربرابر سایش و رزینی انعطاف پذیر است. از این رزین درقطعاتی که نیاز به انعطاف بالا و سطحی سصیقلی با اصطحکاک پایین دارند، استفاده می شود. ویژگی های مثبت این رزین شامل مقاومت بالا در برابر سایش و خش، انعطاف پذیری، مقاومت بالا در برابر ضربه و ویژگی های منفی آن شامل نامناسب برای قطعاتی با دیواره های نازک که برای حداقل ضخامت دیواره ۱میلی متر می تواند مفید باشد، مقاومت حرارتی پایین، مقاومت کششی پایین می شود.

رزین مقاوم در برابر حرارت

رزین مقاوم در برابر حرارت برای ساخت قطعاتی که نیاز به پایداری در حرارت های بالا دارند استفاده می شود. دمای تغییر شکل این رزین های چیزی بین ۲۰۰-۳۰۰ درجه بوده و برای ساخت تجهیزات مقاوم در برابر حرارت، نمونه های قالب ها، تجهیزات عبور مایعات و هوای گرم، قالب گیری تزریق پلاستیک و بسیاری صنایع دیگر استفاده می شود. از ویژگی های مثبت این رزین ها می توان به دمای تغییر شکل بالا، سطح صیقلی و ویژگی های منفی آن ها به شکننده بودن، نامناسب برای قطعاتی با دیواره های نازک اشاره کرد. این توع رزین بیش تر برای نمونه سازی قالب، قالب گیری و تزریق پلاستیک مناسب هستند و در این زمینه ها از آن استفاده می گردد.

رزین سرامیکی

رزین های سرامیکی از دسته رزین های ترکیبی هستند که توسط ذرات شیشه یا سرامیک پر شده اند. از رزین های سرامیکی برای قطعاتی باسختی بالا و سطوحی کاملا صیقلی استفاده می کنند و یکی  از  ویژگی های مهم این رزین ها، پایداری حرارتی و مقاومت حرارتی بالا است. یکی از کاربردهای اصلی رزین سرامیکی در ساخت طلا و جواهر در تیراژ است و به دلیل مقاومت و دقت بسیار مناسبی که دارد، می تواند قطعاتی دقیق  برای لاستیک گیری تولید کند. پس از لاستیک گیری از قطعه، می توان مرحله ریخته گری را با قالب به دست آمده انجام داد و محصولات قابل عرضه در بازار از جنس طلا، نقره و یا برنز تولید کرد. این رزین دارای ویژگی های مثبتی چون سختی بالا، مناسب برای قطعاتی با جزئیات بالا و مقاومت حرارتی نسبتا خوب و ویژگی های منفی ای چون شکننده بودن می باشد.

رزین ریخته گری طلا و جواهر

این متریال امکان پرینت سه بعدی قطعات با جزئیات دقیق و سطح کاملا صیقلی را فراهم می کند. ویژگی اصلی این رزین ها تبخیر کامل آن ها در دمای کوره است. رزین ریخته گری دقیق، امکان تولید قطعات طلا و نقره را به طور مستقیم از مدل سه بعدی فراهم می کند. قطعه پرینت سه بعدی شده به عنوان قالب ریخته گری مستقیم و یا لاستیک گیری استفاده شده و در پروسه ریخته گری تبخیر می شود و اثری از خود به جای نمی گذارد. رزین ریخته گری دقیق، برای ساخت طلا و جواهر و قطعات ریز با جزئیات بالا یک متریال ایده آل است. استفاده از این رزین یکی از مراحل بسیار زمان بر یعنی طلاسازی، ساخت قالب و لاستیک گیری را حذف می کند و سرعت رسیدن به یک محصول نهایی طلا و جواهر را بالا می برد.

ساخت طلا و جواهرآلات با پیچیده ترین جزئیات و دیواره های بسیار نازک با استفاده از رزین ریخته گری مستقیم امکان پذیر شده است. این نوع رزین نیز مانند انواع دیگر ویژگی های مثبت و منفی ای دارد. تبخیر کامل در ریخته گری و جزئیات بالا و دقیق از ویژگی های مثبت آن و مقاومت پایین در برابر سایش و ضربه و نیازمند بودن به پولیش و پرداخت پس از کندن ساپورت یا پس از ریخته گری از ویژگی های منفی آن به شمار می روند. این نوع رزین مناسب برای ریخته گری دقیق و ساخت طلا و جواهر می باشد.

رزین های مهندسی SLA

جمع بندی

در پرینترها از مواد اولیه خاصی به نام رزین استفاده می شود که این رزین ها خود انواع مختلفی دارند. یکی از دلایل پرطرفدار بودن آن ها ارزان بودن آن ها است و این که گزینه مناسبی برای نمونه سازی هستند. باید به یک نکته در رزین ها توجه کرد که رنگ آن ها در کاربردشان موثر است. در پرینترهای سه بعدی SLA و FDA از رزین های متفاوتی همچون استاندارد، شفاف، ریخته گیری و غیره استفاده می شود که به طور مفصل هر یک از آن ها توضیح دادیم.

همچنین ببینید

انواع فیلامنت هایApex

انواع فیلامنت هایApex

پرینت سه بعدی یکی از روش های نوین برای تبدیل طرح های مجازی به اجسام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *