خانه / مقاله / انواع فیلامنت هایApex

انواع فیلامنت هایApex

پرینت سه بعدی یکی از روش های نوین برای تبدیل طرح های مجازی به اجسام حقیقی است، از این رو امروزه در دنیا برای تهیه قطعات با سرعت بالا تر و دقت بیش تر از پرینتر های سه بعدی استفاده می کنند. از جمله قطعاتی که می شود از این روش تهیه کرد، می توان به قطعات صنعتی، مدل های معماری، قطعات و تجهیزات پزشکی، قطعات اسباب بازی و بسیاری موارد دیگر اشاره کرد. باید به این نکته هم اشاره کرد که برای تولید کردن این قطعات توسط پرینتر سه بعدی، اجزای مختلفی درگیر می شوند که یکی از مهمترین آن ها، فیلامنت پرینتر سه بعدی است که بسیار کاربردی می باشد. همیشه یکی از مهمترین نقش های تولید بر دوش مواد اولیه است و مواد اولیه یکی از مهمترین عوامل برای رسیدن به محصول دلخواه می باشد.

انواع فیلامنت هایApex

تنوع مواد اولیه قابل استفاده برای پرینتر های سه بعدی، روز به روز افرازیش می یابد. در حال حاضر متداول ترین متریال های مورد استفاده در ایران  PLA،  ABSهستند. البته متریال های دیگری از جمله PETG , TPU و PC  و نایلون به دلیل مزایای کاربردی مختص به خودشان، مورد استقبال قرار گرفته اند. اگر بخواهیم از لحاظ سهولت پرینت بررسی نماییم، هر نوع فیلامنت بسته به جنس آن از دشواری کار متفاوتی برخوردار است. عوامل مختلفی همچون دمای پرینت و رطوبت و گردش هوای محیط براین عامل موثر هست. پرینت سه بعدی FDM همیشه راحت نیست. برای پرینت بعضی از متریال ها باید اپراتور متخصص روند پرینت را کنترل کند.

متریال مختلف خصوصیاتی دارند و طبق آن خصوصیات کاربرد پیدا می کنند؛ برای تعیین این خصوصیات باید  هفت عامل رادر نظر گرفت که بصورت مقابل اند: اول سهولت پرینت؛ هر نوع فیلامنت بسته به جنس آن از دشواری کار متفاوتی برخوردار است. دوم کیفیت سطح؛ لایه لایه بودن پروسه پرینت سه بعدی باعث می شود که سطح نهایی کاملا صیقلی نباشد و ممکن است نیاز به پولیش سطح داشته باشد. سوم چسبندگی بین لایه ها؛ همان خاصیت یک پارچگی جسم است و به زبان تخصصی تر میزان ایزوتروپ بودن ماده را مشخص می کند.

PLA

چهارم مقاومت در برابر فشار؛  بیش ترین فشاری که جسم می تواند پیش از شکستن تحمل کند. پنجم بیشینه افزایش طول؛ بیش ترین افزایش طولی که جسم پیش از شکستن دارد. ششم مقاومت در برابر ضربه؛ انرژی ای که برای شکستن جسم با یک ضربه ی ناگهانی مورد نیاز است. هفتم مقاومت حرارتی؛ بیش ترین دمایی که جسم پیش از تغییر شکل یا ذوب شدن تحمل می کند.

فیلامنت های رایج در ایران

فیلامنت PLA یا پلی لاکتید اسید که نوعی پلی استر بر  پایه گیاهی و با سازگاری با محیط زیست ساخته شده است و به همین دلیل این ماده سمی وخطر ناک نیست. این فیلامنت قابلیت ارتجاعی و مقاومت نسبتاً بالایی دارد اما در حرارت پایین ذوب می شود که این عامل از جمله محدودیت های کاربردی آن محسوب می شود. اما به دلیل آنکه از سهولت بالای پرینت و صافی سطح قابل قبولی برخوردار است ماده مصرفی اکثر پرینترهای سه بعدی در تکنولوژی FDM محسوب می شود. فیلامنت ABS یا اکریلو نیتریل استایرن بوتادین فیلامت دیگری است که بر پایه مواد نفتی ساخته شده است و از ویژگی های مهم آن می توان به قابل ارتجاع بودن اشاره کرد.

ABS ماده ای پوک و فاقد شکل هندسی است، از این رو دارای نقطه ذوب مشخصی نمی باشد و با افزایش دما صاف و صاف تر می شود. در برابر الکل و بسیاری از اسید ها مقاوم است ولی در استون حل میشود. ABS ماده ای سبک است که در دمای بسیار بالا ذوب می شود و نسبت به PLA محکم تر است و به همین دلیل جزئیات رابه خوبی نشان نمی دهد. این فیلامنت در قایق های ورزشی نیز استفاده می شود. نمونه های ذکر شده نمونه های از فیلامنت های موجود در بازار ایران هستند. در بازار های ایران، انواع مختلف فیلامنت ها با یک دیگر در حال رقابت هستند که در بین این مارک ها و کمپانی های در حال رقابت در بازار ایران، فیلامنت های مختلف با مارک Apex یکی از پر طرفدار ترین فیلامنت ها محسوب می شوند.

نحوه نگه داری از فیلامنت ها

فیلامت کاربرد بسیار زیاد در زندگی انسان دارد، به طوری که بیش تر افراد تا به حال از فیلامنت استفاده کرده اند؛ یک نکته حائز اهمیت درمورد فیلامنت، بحث نگه داری آن است، به طوری که خطراتی از جمله خشک شدن فیلامنت، گره خوردن فیلامنت، تاریخ انقضا، شکستن رشته ها و قرقره برای این ماده مصرفی وجود دارند و مهم ترین این خطرات خشک شدن فیلامنت است.

PETG

یکی از دلایل اصلی خشک شدن فیلامنت، ترکیب شیمیایی مخصوص آن هاست. در ترکیب این محصول مقداری رطوبت وجود داشته که همواره موجب انعطاف پذیری آن می شود. خشک شدن فیلامنت از زمانی آغاز می شود که کاربر آن را از بسته بندی خارج می کند. قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب و سرد و گرم شدن مکرر هوای اطراف فیلامنت، از مهمترین عوامل خشک شدن آن است. پیشنهاد می شود فیلامنت را پس از مصرف مقدار مورد نیاز در یک کیسه نایلونی زیپ دار قرار داده و قبل از بستن زیپ، یک کیسه کوچک رطوبت گیر در آن قرار دهید.

جمع بندی

پرینتر های سه بعدی یکی از روش های نوین تبدیل طراحی مجازی به اجسام حقیقی است. این پرینتر ها از اجزای مختلفی تشکیل شده و یک سری مواد اولیه مهم و کاربردی دارند که یکی از این ها فیلامنت است که انواع مختلفی وجود دارد. هر کدام از این فیلامنت ها، کاربرد خاصی دارند که نه تنها در پرینتر سه بعدی بلکه در سایر اجسام مانند قایق های ورزشی و کلاه های آتش نشانی کاربرد دارند. البته این فیلامنت ها چون  اکثراً بر پایه مواد شیمیایی هستند، شرایط نگه داری سختی دارند. امروزه در ایران مارک های زیادی از این فیلامنت ها درحال رقابت هستند که یکی از بهترین این کمپانی ها چه از لحاظ کیفیت وچه از لحاظ قیمت کمپانی فیلامنت Apex است.

همچنین ببینید

رزین های مهندسی SLA

انواع رزین ها در پرینترهای سه بعدی SLA و FDA

پرینتر سه بعدی SLA می تواند قطعات پلاستیکی را با کیفیت و دقت بسیار بالا، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *