خانه / مقاله / با پرینتر های سه بعدی صنعت غذا آشنا شوید

با پرینتر های سه بعدی صنعت غذا آشنا شوید

تا به حال با کاربرد های متنوعی از پرینتر سه بعدی روبرو شده ایم، درواقع پرینتر های سه بعدی دستگاه هایی هستند که طرحی مجازی را به اجسام واقعی تبدیل می کنند. یکی از اجزا یا موادی که در انجام این کارها، پرینتر سه بعدی را یاری می کند فیلامنت پرینتر سه بعدی است. یک نمونه از پرینتر های سه بعدی برای چاپ غذا مورد استفاده قرار می گیرد. شاید تعجب کنید اما با داشتن یکی از این چاپگر ها به راحتی می توان هر منطقه محرومی از دنیا را از گرسنگی و فقر نجات داد. البته محدودیت های مواد اولیه در مورد چاپ بعضی غذاها ممکن است وجود داشته باشد. اما با وجود داشتن یک پرینتر سه بعدی مخصوص غذاسازی، می توان اطمینان داشت که تمام مواد به اندازه مصرف می شوند.

با پرینتر های سه بعدی صنعت غذا آشنا شوید

طبق تحقیقات، پیش بینی می شود که بازار چاپ مواد غذایی سه بعدی، تا سال ۲۰۲۳ به میلیون ها دلار برسد. اکنون این دور از فرصت های میلیارد دلاری برای بخش فن آوری مواد غذایی، ایجاد شده است. طیف گسترده ای از نیازها و علاقه ها به چاپ سه بعدی مواد غذایی وجود دارد. تحقیقات و بازارها نشان می دهد که چگونه بازار جهانی چاپ مواد غذایی سه بعدی، به دلیل افزایش تقاضا برای محصولات غذایی با محتوای مواد مغذی متناسب با نیازهای غذایی فردی، به شدت مورد استقبال است.

بسته به تکنیک ساخت مواد غذایی، چندین فناوری چاپ سه بعدی در این زمینه استفاده شده است تا تقاضای طراحی مواد غذایی و فرآوری مواد را برآورده کند. از طرف دیگر، کشاورزی در سال های گذشته مسیری طولانی را طی کرده است. ما بیش تر از گذشته مواد غذایی تولید می کنیم اما کفاف نمی دهد و با نزدیک شدن جمعیت جهان به ۸ میلیارد، روش های نوین تولید مواد غذایی برای ادامه کار نیاز به یک تحول اساسی دارند.

فناوری چاپ سه بعدی غذا و غذاهایی که می توان تولید کرد

مدل سازی رسوب ذوب شده یا FDM، به معنی پخت و پز انتخابی، آب گیری و چاپ مواد است. مشکلات و چالش های زیادی وجود دارد که این صنعت، چه در چاپ مواد و چه پیدا کردن مواد آماده به چاپ با آن رو به رو است. پرینت سه بعدی خوراکی، روشی برای آماده سازی غذا به صورت تولید افزایشی هوشمند است. پرینتر های سه بعدی غذا بسیار شبیه سایر پرینتر های سه بعدی کار می‌کنند. مواد اولیه از پرینتر خارج شده و روی یک سطح قرار می‌گیرد. تا زمانی که محدودیت‌ های استفاده از پرینت سه بعدی مورد توجه قرار بگیرد، هر غذایی می‌تواند پرینت شود. یک طراح یا یک آشپز ابتدا از طریق یک نرم‌افزار، غذای مورد نظر خود را طراحی سه بعدی کرده و سپس دستگاه، طرح را پرینت می‌کند. البته قالب‌ های آماده‌ی پرینت نیز موجود هستند.

فناوری چاپ سه بعدی غذا و غذاهایی که می توان تولید کرد

با وجود این که تکنولوژی پرینت سه بعدی غذا، هنوز خیلی فراگیر نشده است اما پتانسیل بسیار زیادی دارد و پیش ‌بینی می‌شود که بتواند مشکلات کنونی را حل و آینده‌ تولید مواد غذایی را متحول کند. مواد زیادی امکان پرینت سه بعدی را دارند. عناصری که بتوان آن ها را پوره کرد، قابلیت پرینت سه بعدی دارند. تقریبا هر نوع غذایی که به صورت خمیر یا پوره باشد، می تواند به صورت سه بعدی چاپ شود. به طور مثال مواد تشکیل دهنده می تواند شامل شکلات، آبنبات و شکر، خمیر پنکیک یا خمیر کوکی، ماکارونی و غلات، میوه ها و سبزیجات و غیره باشد. پیتزا نیز که به غیر از پاشیدن ادویه های آن، باقی موارد توسط پرینتر سه بعدی امکان پذیر است.

نکته جالب این جاست که هر چیزی که می خواهید پرینت کنید، باید از یک مکانیزم به شکل سرنگ عبور کند تا درون ظرف اکسترود شود. پرینت سه بعدی غذا، بسیار شبیه به پرینت معمولی با فیلامنت FDM است. مواد خام خوراکی نمی توانند مانند فیلامنت های پلاستیکی دور قرقره قرار بگیرند. آن ها باید درجه خاصی از خمیر بودن و چسبندگی داشته باشند، بنابراین داخل یک ظرف سرنگ شکل ریخته می شوند تا بعدا اکسترود شوند. تفاوت اصلی بین غذا های پرینت شده و معمولی در بافت آن ها است.

مزیت های پرینتر سه بعدی طبخ غذا

پرینتر های سه بعدی در غذا و آشپزی مزایای بسیاری دارند؛ از جمله این مزایا این است که می‌تواند برای کسانی که نیاز به رعایت رژیم خاصی غذایی و دستور طبخ ویژه ‌ای را دنبال می‌کنند، غذا هایی را متناسب با رژیم آن‌ها طراحی و تولید کند، یا به عبارتی آن را شخصی‌سازی کند. همچنین، طبیعی است که هر شخص  دارای علایق خاصی باشد، بنابراین از آن جایی‌که این دستگاه قابلیت هر نوع غذا متناسب با هر ذائقه و طبع را دارد، می ‌تواند آن‌ ها را طراحی کند و غذا هایی متناسب با علایق افراد و نیاز های بدنی آن ها تولید کند.

مزیت های پرینتر سه بعدی طبخ غذا

از دیگر مزایای استفاده از پرینتر های سه ‌بعدی در غذا و آشپزی، اشتراک‌گذاری کاملاً آسان آن است، بدین ‌صورت که اگر غذا یا دستور پخت خاصی را پسند کردید، می‌توانید آن را ذخیره کنید و همیشه همان طعم و مزه را برای خود تولید کنید. اگر دوستانتان نیز آن غذا را بخواهند با اشتراک‌گذاری دستور پخت آن بین دیگران، آن‌ ها نیز می‌توانند با دریافت فایل حاوی دستور پخت و مقدار مواد غذایی مورد نیاز، در هر نقطه از کره زمین، با داشتن پرینتر های سه‌ بعدی، غذای مورد نظر را تولید کنند.

 

جمع بندی

پرینتر های سه بعدی انواع مختلفی دارند که یکی از انواع این پرینتر های سه بعدی، در صنعتا غذا و تولید مواد غذایی کاربرد داشته و با استقبال خوبی در سر تا سر دنیا رو به رو شده است. این دستگاه ها در سرو کردن و آماده کردن غذاهای مختلف به کار می روند. این دستگاه قابلیت این را دارد که دستور یک غذا را دریافت کند و آن غذا را سرو و آماده کند. همچنین، قابلیت های دیگری نیز دارند، ازجمله قابلیت آماده کردن غذاهای رژیمی و علاوه بر پخت غذا، توانایی ذخیره دستور پخت را نیز دارا می باشند.

همچنین ببینید

رزین های مهندسی SLA

انواع رزین ها در پرینترهای سه بعدی SLA و FDA

پرینتر سه بعدی SLA می تواند قطعات پلاستیکی را با کیفیت و دقت بسیار بالا، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *