خانه / مقاله / تفاوت پرینترهای جوهر افشان و لیزری

تفاوت پرینترهای جوهر افشان و لیزری

افرادی که قصد خرید یک پرینتر سه بعدی مناسب دارند، معمولا سوالات زیادی در مورد پرینتر های جوهر افشان و لیزری می پرسند. در پرینتر سه بعدی معمولا یک فیلامنت پرینتر سه بعدی نیز وجود دارد. قبل از خرید کردن این نوع پرینتر ها باید با آن ها آشنا شده و امکانات آن ها را بشناسید. با آشنایی با این دو پرینتر رایج در بازار، می توان در هزینه ها و زمان صرفه جویی کرد. معمولا پرینتر های جوهرافشان و لیزری محبوب ترین پرینترهای موجود در بازار بوده و طرفداران بسیاری دارند. در ادامه مقاله شما را با پرینتر لیزری، پرینتر جوهر افشان، کیفیت چاپ پرینتر لیزری و پرینتر جوهر افشان و غیره آشنا می کنیم.

 

تفاوت پرینترهای جوهر افشان و لیزری

پرینتر جوهر افشان

این نوع پرینتر یکی از رایج ترین پرینترهای امروزی بوده و در انواع مکان ها مثل اداره ها، سازمان ها و همچنین مصارف خانگی مورد استفاده قرار می گیرد. این نوع پرینتر در مدل های گوناگونی عرضه شده و قیمت های مختلفی نیز دارند. این پرینتر به صورت تک کاره، سه کاره و چهار کاره به بازارها عرضه می شوند. هر کدام نیز دارای قابلیت ها و ویژگی های خاص خود هستند. برندهای مختلفی در ایران و جهان وجود دارند که می توان آن ها را خریداری کرد. پرینتر تک کاره از کارتریج مشکی و رنگی و از رنگ های اصلی زرد، قرمز و آبی ساخته شده است. پرینتر تک کاره قادر به چاپ تصاویر و انواع اسناد به صورت رنگی و نیز سیاه و سفید هستند. پرینتر جوهر افشان سه کاره چند منظوره بوده و همزمان اعمال چاپ، کپی و اسکن را انجام می دهند. برای خرید پرینتر جوهر افشان باید مواردی مثل تکنولوژی، رزولوشن، ابعاد و غیره را مد نظر قرار دهید.

پرینتر لیزری

پرینتر لیزری یکی از انواع پرینترهای موجود در بازار بوده که بسیار پرکاربرد است. معمولا کسانی از پرینترهای سه بعدی استفاده می کنند که کیفیت چاپ سیاه و سفید برای آن ها اهمیت زیادی دارد. همچنین این نوع افراد اسناد و مدارک زیادی را در طول روز چاپ می کنند. این نوع پرینتر برای چاپ متن هایی که از فونت های ریز و درشت استفاده می کنند، بسیار مفید است. با استفاده از پرینتر های لیزری می توان صفحات بسیار زیادی در یک زمان کوتاه چاپ کرد. با وجود استفاده از کلمه لیزر در این نوع پرینترها، این نوع پرینترها از الکتریسیته ساکن برای چاپ کردن اسناد و مدارک استفاده می کند. پرینترهای لیزری به دو نوع رنگی و تک رنگ تقسیم بندی می گردند.

 

کیفیت چاپ پرینترهای جوهر افشان و لیزری

پرینترهای از نوع جوهر افشان معمولا برای تصاویر و اشکال گرافیکی مختلف بسیار مناسب هستند. ولی پرینترهای لیزری برای چاپ کردن به صورت سیاه و سفید که بیشتر برای صفحات متن دار استفاده می گردند. کیفیت چاپ در هر دو پرینتر لیزری و نیز پرینتر جوهر افشان تقریبا یکی است. اما چاپ های با اندازه و فونت کوچک، در پرینتر لیزری معمولا عملکرد بهتری از پرینتر جوهر افشان دارد. پس برای چاپ کردن متن های مختلف تا جایی که امکان دارد از پرینتر لیزری استفاده کنید.

مصرف کارتریج در پرینترهای جوهر افشان و لیزری

کارتریج مورد استفاده در پرینتر های لیزری تونر بوده و قابل شارژ است. این کارتریج که در پرینتر لیزری استفاده می شود، ظرفیت و طول عمر زیادتری نسبت به کارتریج های پرینترهای جوهر افشان دارد. در واقع این مورد یکی از مزیت های مثبت پرینتر لیزری نسبت به پرینتر جوهر افشان است. باید سعی شود از افراد متخصص و ماهر برای شارژ کردن کارتریج استفاده گردد تا کارتریج آسیب جدی نبیند. سرعت چاپ کردن در پرینترهای لیزری بیشتر از پرینترهای جوهر افشان است. کارتریج های از نوع تونر برای استفاده کردن برای مدت زمان طولانی بسیار پرکاربرد هستند. این نوع کارتریج ها که در پرینترهای لیزری استفاده می شوند، با گذشت زمان خشک نمی گردند.

مقرون به صرفه بودن پرینتر های جوهر افشان و لیزری

مقایسه پرینترهای لیزری و جوهر افشان از لحاظ قیمتی و هزینه بسیار ساده است. افراد دارای بودجه بسیار کم باید یک پرینتر جوهر افشان را که مخصوص کارهای سیاه وسفید است، خریداری کنند. برای افرادی که کارهای بسیار کمی داشته و برای مصارف کمی از پرینتر استفاده کنند، باید یک پرینتر لیزری با قیمت مناسب را خریداری کنند. قیمت کارتریج پرینترهای جوهر افشان بسیار کم بوده ولی هزینه تعویض کردن آن بسیار زیاد است. این هزینه به قدری بالا است که در بعضی اوقات از قیمت خود پرینتر جوهر افشان نیز بالاتر می شود. به صورت معمول قیمت پرینتر لیزری از پرینتر جوهر افشان بیشتر است.

 

پرینترهای جوهرافشان و لیزری

 

جمع بندی

پرینترهای جوهرافشان و لیزری از رایج ترین پرینتر های موجود در بازار بوده و بسیار محبوب هستند. پرینترهای جوهرافشان معمولا برای استفاده از اشکال و تصاویر گرافیکی گوناگون بسیار مناسب هستند. از پرینترهای نوع لیزری برای چاپ متن های سیاه و سفید استفاده می کنند. کارتریج پرینترهای جوهرافشان بسیار ارزان بوده ولی هزینه تعویض کردن آن بسیار زیاد است. این هزینه به قدری زیاد است که گاهی از قیمت خود پرینتر جوهرافشان نیز زیادتر می شود که مقرون به صرفه نیست. کارتریج مورد استفاده در پرینترهای لیزری تونر بوده و قابلیت شارژ دارد.کارتریج مورد استفاده در یک پرینتر لیزری عمر بسیار بیشتری نسبت به پرینتر نوع جوهرافشان می کند. این نوع کارتریج ها معمولا نسبت به سایر کارتریج ها بیشتر عمر می کنند. همچنین کارتریج های پرینتر لیزری، با گذشت زمان اصلا خشک نمی شوند. سرعت چاپ کردن در پرینتر های لیزری از پرینتر های جوهرافشان بیشتر است.

همچنین ببینید

تنظیم جریان درایور پرینتر سه بعدی

جریان درایور پرینتر سه بعدی چگونه تنظیم می شود؟

پدیده ای جدید و البته کارآمد به نام پرینتر سه بعدی به کمک صنایع و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *