خانه / مقاله / جریان درایور پرینتر سه بعدی چگونه تنظیم می شود؟

جریان درایور پرینتر سه بعدی چگونه تنظیم می شود؟

پدیده ای جدید و البته کارآمد به نام پرینتر سه بعدی به کمک صنایع و تولید قطعات آمده است. حتی برای تولید قطعات جدید کارکرد مطلوبی دارد. به راحتی ایرادات نمونه اولیه گرفته و اصلاح می شود. یکی از مصالح های اصلی این چاپگر، فیلامنت پرینتر سه بعدی است. این دستگاه همانند بسیاری از دستگاه های دیگر دارای موتورو سایر قطعات مهم است. موتور انرژی لازم برای کار دستگاه را فراهم می نماید. اما این بخش برای کار کردن به یک درایور احتیاج دارد. همه این موارد به هم وابسته است. برای داشتن یک پرینت سه بعدی موفق بایستی شرایط مناسبی فراهم گردد. اما آیا از ارتباط درایور با این دستگاه با خبر هستید ؟ جریان درایور پرینتر سه بعدی چگونه تنظیم می شود؟ بیایید با این قطعه مهم در چاپگرهای سه بعدی آشنا شویم.

جریان درایور پرینتر سه بعدی چگونه تنظیم می شود؟

درایور پرینتر سه بعدی

کار دستگاه پرینتر سه بعدی با برق و به کمک تنظیم جریان و دما انجام می گیرد. این دو مورد اغلب به کمک درایور استپر انجام می شود. جریان و میزان آن باعث کم و زیاد شدن قدرت موتور می شود. اگر کمی از الکترونیک سر در بیاورید خواهید فهمید که جریان برق مسبب تولید انرژی است. بنابراین درایور و موتور استپر کاملا به هم وابسته هستند. دما و درجه حرارت برای ذوب فیلامنت پرینتر سه بعدی استفاده می شود. درجه حرارت باید در محدوده مشخصی با توجه به نوع ماده اولیه قرار بگیرد. به طور مثال برخی فیلامنت ها ضخامت بیشتری دارند و حرارت بیشتر و قوی تری می طلبند. دما و جریان دو عاملی هستند که شرایط تنظیم آن ها روی درایور فراهم شده است. این وسیله در واقع یک برد الکترونیکی با قطعات الکتریکی مختلفی است. حضور موثری در فرآیند پرینت و کپی از اجسام ایفا می نماید.

تنظیم جریان درایور پرینتر سه بعدی

درایور پرینتر سه بعدی در ابتدای امر توسط تنظیمات کارخانه استفاده می شود. اما این تنظیمات دارای کم ترین صدای تولیدی است. میزان تلف شدن حرارت و توان دستگاه در پایین ترین سطح خود است. اما کارکرد آن مطلوب و دارای بازده بالایی است. این شرایط از قبل روی این قطعه توسط سازنده تنظیم شده است.

برای تغییر دادن شرایط درایور پرینتر سه بعدی و تنظیم آن به یکسری ابزار نیاز داریم. کابل ، مولتی متر ( پتانسیومتر ) و پیچ گوشتی مورد نیاز است. پتانسیومتر دارای دو پراب است. پراب منفی آن به پراب زمین برد روی کنترلر وصل می شود. پراب مثبت نیز به پیچ گوشتی متصل می گردد. این قسمت فلزی تنظیمات را انجام می دهد. با این اتصالات جریان روی مولتی متر مشخص خواهد شد. حالا ببینید می خواهید جریان را افزایش دهید یا می خواهید آن را کم کنید. اگر قصد زیاد کردن دارید پتانسیومتر را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید. اما برای کاهش آن حرکت خلاف جهت حرکت عقربه های ساعت صورت می گیرد. محدوده این تنظیمات بین نیم تا یک ولت می باشد. با این کار میزان ولتاژ و جریان دستخوش تغییر می شود. این تغییر روی موتور و نحوه کار آن اعمال خواهد شد. البته برخی از این برد های الکترونیکی به صورت دیجیتال تنظیم می شوند. کافیست تب خاصی را از حالت کامنت خارج نمایید. بسیار ساده تر و سریع تر از تنظیمات دستی صورت می گیرد. روش تنظیمی ارائه شده ، برای درایورهایی از نوع پتانسیومتر تریمر عنوان شد.

کاربرد تنظیم جریان درایور

راه اندازی یک دستگاه چاپگر از نوع سه بعدی به درایور استپر نیازمند است. همان طور که می دانیم فیلامنت پرینتر سه بعدی در این دستگاه ذوب می شود. سپس توسط قلم حرکتی آن خارج شده و روی هم قرار می گیرند. اما حرکات متنوع این قسمت خروجی فیلامنت و جابجایی آن به نیرو نیازمند است. نیروی لازم را موتور استپر فراهم می نماید. اما این موتور دستورات حرکتی را چطور صادر می کند ؟ بر طبق پالس های دریافتی از درایور این دستورات صادر می شود.

  • جریان و ولتاژ تنظیم شده ، در نهایت بر موتور اثر می گذارد. این ولتاژ تعیین شده باعث کارکرد متناسب و تولید نیروی موتور می شود. جریان بیشتر ، سرعت و قدرت موتور را افزایش می دهد. اما یادتان باشد که متعادل بودن نیرو شرایط مطلوبی فراهم می نماید. با افزودن سرعت ، توان و بازده کاری بعد از مدتی افت کرده که اتفاق خوشایندی نخواهد بود. این امر در نهایت منجر به کاهش طول عمر آن می شود. بنابراین در این تنظیمات سعی کنید به صورت نرمال و متعادل عمل نمایید.
  • با قرار گرفتن فیلامنت پرینتر سه بعدی در پرینتر سه بعدی ، دستگاه روشن می شود. این راه اندازی ممکن است با یکسری ارتعاشاتی همراه باشد. تنظیم جریان در محدوده مناسب برای کاهش و به حداقل رساندن این ارتعاشات می باشد. با این کار راه اندازی نرم و متعادلی برای موتور و کل سیستم فراهم می شود.

تنظیم جریان درایور پرینتر سه بعدی

جمع بندی

در ساخت یک قطعه به صورت سنتی نیروی لازم توسط خود فرد فراهم می شود. در پرینترهای سه بعدی قضیه فرق می کند. ابزاری کارآمد که برای تولید قطعات حجم دار و سه بعدی از نیروی الکتریکی بهره می گیرد. وسیله ای مدرن و مطابق با پیشرفت دنیا، که از بردی الکترونیکی به نام درایور بهره می برد. تنظیم جریان آن ها به طور حتم در سرعت، قدرت و بازده کاری کل سیستم اثر می گذارد. این بخش از تنظیمات کاری سخت و پیچیده نیست.

همچنین ببینید

پرینترهای جوهرافشان و لیزری

تفاوت پرینترهای جوهر افشان و لیزری

افرادی که قصد خرید یک پرینتر سه بعدی مناسب دارند، معمولا سوالات زیادی در مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *