خانه / مقاله / خروجی STL از اتوکد در پرینتر سه بعدی

خروجی STL از اتوکد در پرینتر سه بعدی

اتوکد یکی از معروفترین نرم افزارهای طراحی دو بعدی و سه بعدی است. از این نرم افزار جهت رسم نقشه های ساختمانی و طراحی ماکت های ساختمان های بزرگ استفاده می کنند. امروزه نرم افزار های زیادی جهت طراحی های سه بعدی و مدلسازی وجود دارد. مدل های ساخته شده بوسیله پرینتر سه بعدی ساخته می شوند. البته کیفیت ساخت قطعات به نوع پرینتر سه بعدی و فیلامنت پرینتر سه بعدی بستگی دارد اما نوع مدلسازی و دقت در درست طراحی کردن قطعه مورد نظر نیز تاثیر بسزایی درکیفیت قطعه ساخته شده دارد. در ادامه این مطلب به طور کلی با نرم افزار اتوکد آشنا خواهیم شد و در انتها نحوه گرفتن خروجی فرمت STL از طرح جهت پرینت قطعات با دستگاه پرینتر را توضیح می دهیم.

خروجی STL از اتوکد در پرینتر سه بعدی

قابلیت های نرم افزار اتوکد

نرم افزار اتوکد یکی از نرم افزار های مناسب جهت تهیه فایل هاهای سه بعدی است. از اتوکد برای ساخت هر نوع تصوی سه بعدی استفاده می شود. نرم افزار اتوکد از نرم افزار های شرکت اتودسک Autodesk است. نرم افزارهیا این شرکت همگی قابلیت اتصال به پرینتر های سه بعدی را دارند و به همین دلیل انتخاب بسیار خوبی برای مدلسازی قطعات است. یکی از مهمترین ویژگی های اتوکد این است که بدون اینکه لازم باشد هیچ افزونه یا نرم افزاری را اضافه بر خود برنامه اتوکد نصب کنیم می توانیم خروجی STL بگیریم. نرم افزار اتوکد نرم افزاری کاملا حرفه ای است که آموزش آن زمان بسیار زیادی را می طلبد. این اتوکد دارای ابزارهای بسیار زیادی است و معمولا طراحان بسیار حرفه ای از این نرم افزار استفاده می کنند. این شرکت هر روز بر قابلیت های این نرم افزار می افزاید و امروزه اپلیکیشن موبایل این نرم افزار نیز به بازار آمده است.

ورژن های مختلف نرم افزار اتوکد

نرم افزار اتوکد با داشتن نسخه ها گوناگون مناسب با رشته ها و صنایع مختلف طرفداران بسیار زیادی پیدا کرده است. اگرچه نامگذاری این نرم افزار با نام رشته ها کار صحیحی نیست اما امروزه کاربران با توجه به نوع استفاده و رشته مورد نظرشان، نسخع به خصوصی از نرم افزارها را دانلود می کنند. این نسخه ها بر اساس کاربرد و موضوع استفاده آن ها به نام های زیر نامگذاری شده اند.

 • اتوکد مورد استفاده در رشته معماری AutoCAD Architecture
 • اتوکد مورد استفاده در رشته برق AutoCAD Electrical
 • اتوکد مورد استفاده در مکانیک AutoCAD Mechanical
 • اتوکد مورد استفاده در عمران و راهسازی AutoCAD Civil 3D
 • اتوکد مورد استفاده جغرافیا و شهرسازی AutoCAD Map 3D
 • اتوکد مورد استفاده در تاسیسات و لوله AutoCAD MEP
 • اتوکد مورد استفاده در طراحی ابزارآلات و نقشه های تاسیساتی AutoCAD P&ID
 • اتوکد مورد استفاده در طراحی صنعتی و کارخانجات AutoCAD Plant 3D

ورژن های مختلف نرم افزار اتوکد

آموزش اتوکد سه بعدی

با توجه به قابلیت های اتوکد سه بعدی و گسترده بودن کاربردهای آن، استفاده از آن نیز نیاز به آموزش دارد. اگرچه تمامی اپلیکیشنها کامپیوتری را می توان با آزمون و خطا نیط آموخت اما برخی نرم افزار ها بسیار گسترده هستند و چنانچه به طور صحیحی بتوان کار با آن ها را آموخت میتوان از تمامی ابزارها و قابلیت های آن استفاه کنند. دوره های آموزشی این نرم افزار معمولا با توجه به نوع استفاده نیز تقسیم بندی می گردد. البته در دوره های پیشرفته این نرم افزار بیشترین قابلیت ها آن به طور کامل توضیح داده ی شود و چنانچه لازم باشد نسخه های مختلف اتوکد نیز آموزش داده می شود. برای طراحی قطعات مختلف و ساخت آن ها به وسیله پرینتر سه بعدی باید از نسخه طراحی صنعتی استفاده کرد.

نحوه خروجی گرفتن STL در نرم افزار اتوکد

یکی زا مهمترین مراحل برای پرینت قطعات مدلسازی شده توسط نرم افزار اتوکد وارد کردن آن مدل ها به دستگاه پرینتر سه بعدی و تنظیم آن در نرم افزار خود پرینتر است. برای چاپ قطعات در پرینتر های سه بعدی فایل ها باید حتما STL باشد. در واقع پرینتر های سه بعدی فقط قادر به خواندن فایل های STL هستن. به همین دلیل بعد از طراحی فایل در اتوکد، برای ذخیره کردن آن باید آن را با پسوند STL ذخیره کرد. بریا اینکار باید مراحل زیر را انجام دهیم.

 • در قسمت command prompt عبارت FACETRES را تایپ می کنیم
 • FACETRES را روی 10 تنظیم می کنیم
 • STLOUT را در قسمت مربوطه تنظیم می کنیم
 • آبجکت ها را انتخاب کنید
 • دکمه Y را بزنید یا کلید Enter را زده که فایل دودوئی STL ایجاد شود
 • نام فایل را انتخاب کرده و save کنید

البته در برخی از نسخه های اتوکد نیاز به این کار نیست و فقط کافی است export را انتخاب کرده و در هنگام ذخیره گزینه STL را در قسمت فایل انتخاب کنیم.

آموزش اتوکد سه بعدی

جمع بندی

اتوکد نرم افزاری پرکاربرد در حوزه مدلسازی و طراحی های دو بعدی و سه بعدی است. این نرم افزار محصول شرکت اتودسک است. اتوکد یکی از پیشرفته ترین نرم افزارهای طراحی سه بعدی در زمینه های مختلف است. این نرم افزار دارای نسخه های موبایل و نسخه های مختلفی که در زمینه ها یمختلف مانند معماری، عمران، مکانیک، برق و غیره است استفاده می شود. اتوکد مانند اغلب محصولات شرکت اتودسک به راحتی خروجی STL می گیرد و قابلیت اتصال به پرینتر های سه بعدی را دارد. برای اینکه در این نرم افزار خروجی STL بگیریم نیازی به نصب هیچ افزونه ای نیست و می توان به راحتی فایل را با زدن چند کلیلک سیو و به با پرینتر سه بعدی پرینت کرد.

همچنین ببینید

تنظیم جریان درایور پرینتر سه بعدی

جریان درایور پرینتر سه بعدی چگونه تنظیم می شود؟

پدیده ای جدید و البته کارآمد به نام پرینتر سه بعدی به کمک صنایع و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *