خانه / مقاله / قطعات الکترونیکی پرینتر سه بعدی

قطعات الکترونیکی پرینتر سه بعدی

پرینتر سه بعدی از انواع قطعات الکترونیکی و مکانیکی ساخته شده است. در کنار قطعات مختلف سازنده، پرینترهای سه بعدی دارای لوازم و جانبی و مواد اولیه جهت ساخت قطعات هستند. یکی از پرکاربردترین مواد مصرفی پرینترها فیلامنت پرینترسه بعدی است. قطعات الکترونیکی و مکانیکی پرینتر های سه بعدی گاهی نیاز به تعویض یا تعمیر پیدا می کنند. برای اینکه بتوانید زمانی که دستگاه دچار مشکل می شود آن را عیب یابی کنید لازم است که با قطعات پرینتر سه بعدی آشنا شوید. در ادامه این مطلب به معرفی قطعات الکترونیکی پرینتر سه بعدی و عملکرد هر یک از آن ها می پردازیم.

قطعات الکترونیکی پرینتر سه بعدی

معرفی قطعات الکترونیکی پرینتر سه بعدی

پرینتر ها سه بعدی از یک سری قطعات الکترونیکی ساخته شده اند. این قطعات برای انجام عمل خود نیاز به الکتریسیته دارند. در واقع عملکرد اصلی پرینتر سه بعدی با این قطعات است. در ذیل به نام این قطعات اشاره کرده و هر یک را به اختصار توضیح خواهیم داد.

فن خنک کننده

فن های خنک کننده از قطعات الکترونیکی پرینتر سه بعدی هستند که در ساخت بسیاری از دستگاه های الکترونیکی و مکانیکی کاربرد دارند. این وسیله با هدف خنک نمودن موتور و دیگر قطعات الکترونیکی که در حین کار دمای آن ها بالا می رود استفاده می شود. فن های خنک کننده در ابعاد، توان، آمپر، تعداد پره ها و ولتاژهای مختلف جهت کاربردهای مختلفی تولید و عرضه ی شوند. فن خنک کننده در پرینتر ها سه بعدی جهت افزایش کیفیت مدل های سه بعدی پرینت شده استفاده می شود و باعث می شود که کیفیت چاپ و ساخت قطعات بسیار بیشتر شود. عملکرد فن خنک کننده معمولا به صورت کشیدن، دمیدن و یا گردش هوا است. فن ها یدمنده و یا هواده فن هایی هستندکه هوا را از بیرون می کشند و به داخل یک فضا می دمند. فن های خنک کننده در پرینتر سه بعدی جهت خنک کاری بردها، منبع تغذیه، درایور و استپرموتور و غیره استفاده می شود.

نمایشگر LCD

امروزه بیشتر پرینتر های سه بعدی دارای نمایشگر ال سی دی هستند. در پرینتر های سه بعدی که دارای نمایشگر هستند می توان بدون نیاز به اتصال به کامپوتر پرینتر سه بعدی را راه اندازی و وسیله ی مورد نظر را پرینت کرد. با استفاده از نمایشگر پرینمتر سه بعدی شما می توانید برخی از پارامتر های قابل تغیرر در پرینتر سه بعدی را برای چاپ تغییر دهید. کاربران با استفاده از نمایشگر می توانند اطلاعاتی درباره برخی از پارامتر ها مانند سرعت پرینت، دمای پرینت، میزان تزریق فیلامنت و غیره کسب کرد و در صورت نیاز هر یک از آن ها را نیز می توان تغییر داد. برای وارد کردن مدل به پرینتر سه بعدی می توان از کارت  SDو یا از USB استفاده کرد.

مایشگر LCD

آردوینو Arduino

آردوینو یک برد متن باز است که بر اساس یک برد میکروکننترلر ساده طراحی و ساخته شده است. این قطعه یک برد کوچک با قدرت پردازش بالا است که به عنوان یک قطعه همه کاره است که از هر نوع سنسوری پشتیبانی می کند. با این برد شما می توانید هر کار و ایده پیچیده ای را عملی کنید.

هیت بد پرینتر سه بعدی

هیت بد پرینتر سه بعدی یک مدار چاپی است که جهت گرم کردن و کرم نگه داشتن صفحه چاپ استفاده می شود تا مدل یا همان قطعه که قرار است پرینت شود در طول مدت پرینت به صفحه چاپ به خوبی بچسبد و جا به جا نشود. بریخ از مواد استفاده شده جهت ساخت قطعات مانند ABS، PLA، PETG برای اینکه به صفحه چاپ بچسبند نیاز مبرم دارند که صفحه به خوبی گرم شده باشد. این نوع فیلامنت ها و برخی دیگر از انواع آنها برای چاپ قطعه به صفحه گرم احتیاج دارند.

برد کنترلر یا مادربرد

برد کنترلر به عنوان مرکز فرمان دستگاه عمل می کند. این قطعه در واقع مغز دستگاه های پرینتر به حساب می آیند. کاربر برای هدایت دستگاه و تغییر برخی از پارامتر ها به این برد دستور می دهد. این قطعه نقش یک رابط را میان اجزای مختلف دستگاه و کاربر بازی می کند. اگر پروسه های صنعتی بدون استفاده از کنترلر در حلقه کنترل قرار بگیرند عملکرد خوبی نخواهند داشت. کنترلر در پرینتر های سه بعدی نقش اساسی چاپ قطعه را برعهده دارند. کنترلر را بر اساس نوع پردازش آنها به نوع زیر تقسیمی گردند.

  • کنترل کامپیوتری
  • کنترل نیمه کامپیوتری
  • کنترل بدون نیاز به کامپیوتر

درایور

درایور وسیله ای است که جهت کنترل دور موتور در وسایل صنعتی استفاده می شود. درایور در پرینتر سه بعدی نیز برای تنظیم دور موتور استفاده می شود. این کار بوسیله تنظیم جریان درایور انجام می گیرد. تنظیم درایور بستگی به نوع پرینتر و سنگین بودن محور و نوع موتور دارد. تنظیم به این صورت است که شما با پرخاندن پتانسیومتر روی درایور کار را انجام می دهید. با چرخاندن پتانسیومتر شما می توانید ولتاژی که وارد موتورمی شود را کنترل کنید.

درایور

موتور

یکی از بخش های مشترک در تمامی انواع اکسترودرها و پرینتر های سه بعدی موتور است. موتورهای پرینتر ها سه بهدی در انواع مختلف و با ولتاژها و توان مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. حتما در زمان تهیه موتور جهت تعویض به ولتاژ و قدرت آن دقت کنید که حتمابا پرینتر سه بعدی هماهنگ باشد.

میکروسوئیچ یا ماژول سنسور برخورد (END Stop)

برای تشخیص برخورد سنسور به قطعه در حال ساخت از سنسور تشخیص برخورد یا میکروسوئیچ استفاده می شود. میکروسوئیچ نوعی کلید است که با برخورد فیزیکی بسیار کوچک تحریک می شود. از میکروسوئیچ ها در وسیله های مختلف مانند ماکروویو، آسانسور، دستگاههای سکه ای و غیره استفاده می شود.

جمع بندی

قطعات پرینترهای سه بعدی در 3 بخش قطعات الکترونیکی، قطعات مکانیکی و قطعات مصرفی تقسیم می شوند. قطعات الکترونیکی پرینتر سه بعدی قطعاتی هستند که برای کار نیاز به برق دارند. فن خنک کننده، نمایشگر LCD، آردوینو Arduino، هیت بد پرینتر سه بعدی، برد کنترلر یا مادربرد، درایور، موتور، میکروسوئیچ از جمله قطعات الکترونیکی پرینتر های سه بعدی هستند.

 

 

 

همچنین ببینید

پرینترهای جوهرافشان و لیزری

تفاوت پرینترهای جوهر افشان و لیزری

افرادی که قصد خرید یک پرینتر سه بعدی مناسب دارند، معمولا سوالات زیادی در مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *