خانه / مقاله / مقایسه پرینترهای سه بعدی رومیزی و صنعتی

مقایسه پرینترهای سه بعدی رومیزی و صنعتی

پرینتر های سه بعدی، امروزه یکی از پرکاربرد ترین دستگاه های چاپگر است. از مهمترین مواد اولیه آن ها، فیلامنت پرینتر سه بعدی می باشد. پرینتر های سه بعدی انواع مختلفی دارند که هر کدام کاربردهای خاصی داشته و در نمونه های رومیزی و صنعتی موجود می باشند. یکی از مدل های خوب پرینتر سه بعدی مدل FDM می باشد که هم نمونه رومیزی با قیمت ارزان و هم نمونه صنعتی با کیفیت و قیمت بالا دارد. هر دو نوع پرینتر رومیزی و صنعتی، تولید قطعات را  به وسیله اکستروژن مواد و به صورت لایه به لایه از رسوب مواد ترموپلاستیک مذاب، از طریق نازل تشکیل می دهند. اما قابلیت های آن ها متفاوت است. این دستگاه ها نیاز به مواد اولیه ای برای تولید اجسام دارند که فیلامنت نام دارد. فیلامنت ها نیز برحسب کاربرد به انواع مختلفی تقسیم شده که معروف ترین آن ها مدل های FDM و PLA  هستند.

مقایسه پرینترهای سه بعدی رومیزی و صنعتی

بیش ترین مواد مورد استفاده در پرینترهای FDM رومیزی PLA است. PLA دارای قابلیت چاپ آسان بوده و می تواند قطعات با جزئیات ظریف را تولید نماید. هنگامی که استحکام، مقاومت در برابر شکنندگی و پایداری حرارتی بیش تری موردنیاز است ABS بیش تر از PLA خطر تاب برداشتن دارد. هندسه قطعه ای که می خواهیم چاپ نماییم، ممکن است استفاده از آن را منع کند؛ به خصوص در ماشین هایی که محفظه گرم ندارند و به دلیل معایب ذکر شده، فیلامت های دیگر دنبال گرفتن جایگاه این فیلامنت هستند. یکی  از مواد جایگزین که در حال افزایش محبوبیت است PETG می باشد که قابل مقایسه با ABS بوده و قابلیت چاپ آسانی دارد. در کل این سه نوع مواد ذکر شده مناسب برای اکثر کاربردهای چاپ سه بعدی، از نمونه سازی اولیه برای فرم های مختلف، تولید قطعات در تعداد کم تا تولید قطعات کاربردی می باشند.

دقت پرینتر های سه بعدی

درحالت کلی خطا ها و اندازه دقت قطعه ها به کالیبراسیون پرینتر و پیچیدگی مدل های هدف پرینتر بستگی دارد. هرچه طرح ها ساده تر باشد، قطعا خطا های این دستگاه، نسبت به طراحی های سخت و پیچیده، کاهش می یابد؛ ولی با این حال، باز هم دستگاه های صنعتی FDM طرح را بهتر و دقیق تر از پرینتر های خانگی یا رومیزی اجرا می کنند. دستگاه های پرینتر سه بعدی صنعتی، پیش از شروع هر پرینت، الگوریتم های کالیبراسیون خودکار را اجرا می کنند؛ این پرینتر های سه بعدی دارای محفظه گرم هستند که اثرات منفی خنک شدن سریع پلاستیک ذوب شده را کاهش می دهند و قابلیت پرینت سه بعدی در دما های بالا تر از حد معمول را فراهم می نمایند. بیش تر پرینتر های سه بعدی صنعتی می توانند با دو نازل کار کنند.

استفاده از ساپورت های انحلال پذیر پرینت سه بعدی، ساخت قطعات پیچیده تر را آسان کرده و موجب بالا رفتن کیفیت سطوح ساپورت خورده می شود. در مقابل، پرینتر های سه بعدی پرچم دار  خانگی FDM هم، به تازگی بخشی از  این قابلیت را در خود جای داده اند. یک پرینتر سه بعدی FDM خانگی که به خوبی کالیبره شده باشد، می تواند قطعات را با دقت ابعادی نسبتا بالایی و تا حدود 0.5 میلی متر، پرینت سه بعدی کند. کوچک ترین جزئیات قابل ساخت با FDM های رومیزی، حدود 1 میلی متر است. این مقدار در پرینتر سه بعدی صنعتی FDM هم تغییر زیادی نمی کند. بیش تر مواد اولیه ای که در پرینت سه بعدی FDM استفاده  می شوند، قابلیت ماشین کاری دقیق پس از پرینت را دارند. ماشین کاری پس از پرینت برای قطعاتی که نیاز به جزئیات دقیق کوچک تر از یک میلی متر دارند، ضروری است.

دقت پرینتر های سه بعدی

کاربرد های پرینتر های سه بعدی

پرینتر های سه بعدی انواع مختلفی داشته که هرکدام کاربردی متفاوت دارند که این باعث شده پرینترهای سه بعدی در تمام صنایع ورود کنند. این خوش نامی و رضایت مشتریان، روز به روز، بر کاربرد های این دستگاه ها می افزاید و باعث شده نمونه های صنعتی این ها، در ابعاد  بزرگ تر هم جای خاصی پیدا کنند. برای مثال در ساختن ماشین، از این نوع پرینتر، برای ساختن انواع قطعات خارجی و داخلی خودرو استفاده می شود. این استفاده، بدین دلیل است که ساختن با پرینتر های سه بعدی، خطاهای قطعه ها را کاهش می دهد. کاریرد دیگر استفاده از پرینتر های عظیم الجثه در ساخت ساختمان می باشد. این کار برای افزایش بهره‌ روی، صرفه‌جویی در زمان و هزینه و کاهش اتلاف مواد و انرژی انجام می‌گیرد. با استفاده از دستگاه‌ های تمام اتوماتیک، هزینه نیروی انسانی پایین می‌آید و با استفاده از مواد اولیۀ محلی، انرژی صرف شده برای حمل و نقل مواد کاهش می‌یابد.

کاربرد های پرینتر های سه بعدی

کاربرد دیگر استفاده از این پرینتر ها در ساخت کامپیوترها و ربات‌ها می باشد؛ به دلیل آزادی‌که پرینت سه بعدی، در شخصی‌سازی ایجاد می‌کند، از آن در ساخت کامپیوتر یا لپتاپ و ربات نیز می‌توان استفاده کرد؛ برای مثال لپ تاپ ‌های VIA OpenBook و Novena. این لپ تاپ، یک لپتاپ اوپن سورس است که فرد می‌تواند مادربرد را جدا خریده و روی آن نصب کند و باقی اجزای آن قابل پرینت است. کاربرد در پزشکی؛ در سال های اخیر، کاربردهای بسیاری در از چاپ سه بعدی در دنیای پزشکی، از بایو پرینت و آماده سازی برای جراحی تا ساخت پروتز به وجود آمده است. این زمینه هنوز تحت تحقیقات زیادی است، بنابراین باید منتظر نتایج این تحقیقیات باشیم. ساخت پروتز های پرینت سه بعدی شده، یکی از کاربردهای مفید صنعت چاپ سه بعدی، در صنعت پزشکی می باشد.

جمع بندی

پرینتر های سه بعدی، امروزه توجه های زیادی را به خود جذب کرده و با کارایی که از خود نشان داده اند، کاربردهای بسیاری پیدا کرده اند؛ به شغل ها و حرفه های بسیاری، از جمله صنعت خودرو سازی، صنعت ساختمان سازی، صنعت تولید کامپیوتر و بسیاری از صنایع دیگر نفوذ کرده اند و جایگاهای خاص و مطمئنی در بین این صنایع پیدا کرده اند. علاوه بر پرینترهای بزرگ صنعتی، انواع دیگر پرینتر به ویژه پرینترهای رومیزی، کاربرد های بسیاری دارند، ازجمله کاربرد در مدارس؛ ولی در مقایسه این پرینتر ها با پرینترهای صنعتی، آن ها از دقت کم تری نسبت به پرینترهای صنعتی، برخوردارند.

همچنین ببینید

انواع فیلامنت هایApex

انواع فیلامنت هایApex

پرینت سه بعدی یکی از روش های نوین برای تبدیل طرح های مجازی به اجسام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *