خانه / مقاله / میکرو سوییچ ها چه کاربردی در پرینترهای سه بعدی دارند؟

میکرو سوییچ ها چه کاربردی در پرینترهای سه بعدی دارند؟

پرینتر سه بعدی کارایی بسیار متنوعی دارد و در انجام کارهای مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مواد اولیه این دستگاه فیلامنت پرینتر سه بعدی است. فیلامنت یک قرقره از پلاستیک قابل ذوب شدن است که به عنوان ماده اولیه دستگاه پرینتر سه بعدی مورد استفاده قرار می گیرد. حال به بیان میکرو سوییچ ها می پردازیم که یکی از اجزای مهم دستگاه پرینتر سه بعدی هستند. میکروسوییچ در واقع یک کلید قطع وصل کننده است که در دستگاه ‌های الکترونیکی و مکانیکی به کار می رود. میکرو سوییچ با کلیدهای قطع و وصل کننده معمولی متفاوت است، چون شاسی میکرو سوییچ فنری می باشد و این باعث می شود تا زمانی که فشار روی آن اعمال می شود، جریان برق را قطع یا وصل نگه می دارد و زمانی که شاسی رها شود و فشار از روی آن برداشته شود، همه چیز به حالت اولیه بر می گردد.

میکرو سوییچ‏ ها معمولاً دارای سه عدد پایه می‏باشند. یکی از پایه‏ های میکرو سوییچ که معمولاً با COM مشخص می‏شود، پایه ورودی آن می‏باشد. یکی دیگر از پایه‏ های آن با علامت NC که به معنای بسته در حالت عادی است، مشخص می باشد و پایه دیگر با علامت NO که به معنای باز در حالت عادی است، مشخص می شود. معمولاً از یکی از دو پایه آن استفاده می گردد و انتخاب پایه بر عهده طراح دستگاه می باشد. در حالت عادی و پیش از فشردن شاسی میکروسوییچ، پایه COM به پایه NC متصل، و از پایه NO جدا می‏ باشد. با فشردن شاسی میکروسوییچ، پایه COM از پایه NC جدا شده و به پایه NO متصل می‏گردد. به طور کلی و از نظر بازار، میکرو سوییچ ها دو نمونه اند، مکانیکی و الکتریکی یا نوری. در هنگام خرید میکرو سوییچ ها باید به نکاتی همچون، حداکثر توان جریان عبوری، اندازه میکرو سوییچ و همچنین مقدار حساسیت آن توجه بسیاری داشت.

کاربرد میکرو سوییچ ها

میکروسوییچ ها دستگاه های بسیار متداولی هستند.آن ها در دستگاه های مصرف کننده و تجهیزات صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند .یکی از رایج ترین برنامه های کاربردی برای این دستگاه ها، قفل درب است. استفاده از میکروسویچ ها در دستگاه های مصرف کننده رایج است؛ به ویژه در اجاق های مایکروویو و جاهایی که باید قبل از روشن شدن دستگاه، درب بسته شود.از میکرو سوییچ ها در دستگاه های تراز کردن نیز استفاده می شود .در آسانسور از این دستگاه ها به عنوان سوییچ ایمنی در درب آن استفاده می شود. همچنین برای تشخیص این که آیا کاغذ در دستگاه چاپگر متراکم شده است یا خیر و اهداف بی شمار دیگری، از آن ها استفاده می شود.

میکروسوییچ ها می توانند به گونه ای طراحی شوند که بسیار حساس باشند. از چنین طرح هایی می توان در تجهیزات بسیار دقیق استفاده کرد، مانند نمونه ای که جریان هوا یا سایر گاز ها را از طریق یک سیستم اندازه گیری می کند. همچنین می توان از آن ها برای تشخیص فشار و دما استفاده کرد. این دستگاه ها به طور گسترده در صنعت ، اغلب در مدارهای کنترل استفاده می شوند. میکرو سوییچ ها به عنوان وسیله مستقیم خاموش و روشن کردن تجهیزات نیز مورد استفاده می گیرند.

انواع مختلف میکرو سوییچ ها

میکروسوئیچ فشاری، باید بگوییم که میکروسوییچ فشاری نوعی از کلید است که با فشار فیزیکی کم نیز تحریک می شود. میکروسوئیچ صنعتی، میکروسوییچ صنعتی نیز مانند فشاری، با کوچک ترین فشاری تحریک می گردد؛ این میکرو سوییچ در ابزار صنعت، خودور و پزشکی، به عنوان سنسور مورد استفاده قرار می گیرد. میکرو سوییچ غلطکی، یک نوع کلید با اتصال آنی و لحظه ای می باشد؛ ساختار داخلی این میکروسوییچ این گونه است که در دهانه ی پوشش پلاستیکی سوییچ، قسمت های مختلف ساختار داخلی سوییچ دیده می شود. بخش خارجی ساختار اتصال متحرک، یک نوار فلزی می باشد که بشکل U معکوس شده است. این نوار کششی کوچک، نیروی محرک را به اتصال متحرک  انتقال می دهد و سپس آن را به حالت rest  باز می گرداند و پس از آن اعمال نیرو، از محرک برداشته می شود.

نوار فلزی موجود در میکرو سوییچ غلطکی، کار خود را مانند یک فنر انجام می دهد و همین نوار فلزی است که ضربه ی آنی و سریع  میکرو سوییچ را ایجاد می کند. میکروسوییچ‌ اهرمی، این میکرو سوییچ به صورت شعاعی فعال می شوند، به طوری که حول یک محور می چرخند. اهرم در میکروسوییچ اهرمی می تواند متفاوت باشد. با حرکت این اهرم به چپ و راست یا بالا و پایین سوییچ عمل می کند. میکرو سوییچ نوری یکی از میکرو سوییچ های پرکاربرد است. به طوری که از آن در  پرینترهای سه بعدی، پرینترهای اداری و غیره استفاده می شود و از آن جهت تعیین موقعیت و یا تعریف یک نقطه استفاده می شود و به محض وارد شدن زبانه به محفظه نوری آن جریان قطع و با وصل می شود.

 جمع بندی

پرینتر های سه بعدی نقش مهمی در زندگی ما دارند. یکی از اجزای مهم این پرینتر ها میکرو سوئیچ می باشد که در واقع یک کلید قطع وصل است اما با کلید های قطع و وصل معمولی متفاوت است. میکرو سوییچ ها نه تنها در پرینتر بلکه در بسیاری از حرفه های دیگر کاربرد دارند و به همین دلیل است که انواع مختلفی از آن ها، برای مشاغل وحرفه های گوناگون تولید می شود. تعدادی از ویژگی هایی که یک میکرو سوییچ خوب باید داشته باشد شامل طول عمر مفید، واکنش سریع به محض احساس فشار، دارای سرعت بسیار بالا می شود و همچنین باید قابلیت نصب در انواع دستگاه ها را داشته باشد.

همچنین ببینید

انواع فیلامنت هایApex

انواع فیلامنت هایApex

پرینت سه بعدی یکی از روش های نوین برای تبدیل طرح های مجازی به اجسام …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *