خانه / مقاله / ویژگی های فیلامنت ABS فیلاتک

ویژگی های فیلامنت ABS فیلاتک

پرینتر سه بعدی از اجزای متفاوتی تشکیل شده است و از مواد اولیه مختلفی برای کار با آن استفاده می شود. یکی از این مواد اولیه ها فیلامنت است که از کامل ترین انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی، می تون به فیلامنت  ABS اشاره کرد. این فیلامنت ترکیبی از سه ماده «اکریلونیتریل» که پلیمری مصنوعی (از اکریلیک‌ های معروف) با فرمول CH2CHCN، «بوتا دی ‌ان» که ترکیبی آلی با فرمول C4H6، «استایرن (پلی استایرن)» آروماتیکی مایع و بی‌رنگ و بو، با فرمول C6H5CH=CH2 می‌باشد. این فیلامنت بعد از فیلامنت  PLA، پرمصرف ‌ترین فیلامنت، در پرینترهای سه بعدی محسوب می‌شود؛ این ترموپلاستیک ارزان، بادوام، کمی قابل انعطاف، سبک‌ وزن بوده و به راحتی از اکسترودر خارج‌ می‌گردد، به همین خاطر برای استفاده درپرینتر سه بعدی بسیار محبوب است. فیلامنت ABS همان پلاستیکی است که در بلوک‌ های اسباب‌ بازی، لوگو و کلاه دوچرخه ‌سواران نیز استفاده می‌شود.

ویژگی های فیلامنت ABS فیلاتک

از ویژ‌گی های عمومی فیلامنت ABS پرینتر سه بعدی، می توان به مزیت های اصلی آن، در دوام، مقاومت و استحکام طولانی اشاره کرد. همچنین، مناسب برای قطعات تحت فشار و حرکت، پوشش قطعات الکترونیک و ساخت اسباب ‌بازی می باشد. محلول در استون بوده و برای لوازم صنایع غذایی مناسب  نیست. پیچ ‌خوردگی، تاب برداشتن و ترک با فیلامنت ABS عادی است که گاهی واقعا روی اعصاب می‌رود، اما شرایط پس از پرینت، آسان است و میانگین دمایی تقریبا ۲۱۰ تا ۲۵۰ درجه سانتی گراد می باشد. انقباض بالا حین پرینت وجود دارد که توصیه می‌شود از محفظه ایزوله برای کنترل دمای خنک ‌شدن استفاده شود. دمای بستر ساخت بین ۵۰ تا ۱۰۰ درجه سانتی گراد پیشنهاد می‌شود. پرینتر سه بعدی مورد استفاده، باید از تجهیزات متوسط و رو به بالایی مثل بستر گرم‌ کننده مناسب و نازل دقیق بهره ‌مند باشد.

معایب فیلامنت ABS

نیاز به کنترل دمایی، برای پرینت سه بعدی ABS دستگاه شما باید دارای صفحه داغ باشد. در غیر این صورت امکان تاب‌ خوردگی لایه ‌های پایینی قطعه و بلند شدن قطعه از روی صفحه ساخت، وجود دارد. همچنین، در بسیاری از موارد توصیه می‌شود که قطعات ABS در پرینتر های سه بعدی دارای محفظه‌ پرینت ساخته شوند تا دمای همه‌ جای قطعه در طول فرآیند ساخت، تحت کنترل بوده و از ترک ‌خوردگی ناشی از سرد شدن سریع جلو گیری شود. تاب ‌خوردگی و پیچش، عیب دیگر ان است. همان طور که در پاراگراف قبل بیان شد، یکی از معایب بزرگ این فیلامنت، تاب خوردگی وپیچ خوردگی قطعاتی است که با این فیلامنت ساخته شده است، مخصوصاً اگر در این قطعه لایه اول دارای سطح بزرگی باشد.

معایب فیلامنت ABS

آسیب‌پذیری فیلامنت ABS در برابر نور خورشید، این فیلامت در مقابل نورخورشید بسیار حساس و آسیب پذیر است. برای ساختن قطعاتی که در محیط های بسته نبوده و در برابر نور خورشید و در محیط های باز هستند، نباید از این فیلامنت استفاده کرد. در این مکان ها، نمونه دیگری از فیلامنت را باید جایگزین ABS قرار داد. بوی نامطبوع در هنگام پرینت سه بعدی، مشکل دیگری است که در کار با این فیلامنت وجود دارد. زمانی که فیلامنت از نازل پرینتر سه بعدی عبور می کند و ذوب می شود، باعث انتشار بویی نامطبوع در محیط خواهد شد.

شرایط نگه داری فیلامنت ABS

یکی از نکات مهم در مورد استفاده از فیلامنت ABS نگه داری آن است. از دغدغه های اصلی نگه داری فیلامنت، خشک شدن فیلامنت، گره خوردن، تاریخ انقضا، شکستن رشته ها و قرقره می باشد. نگه داری فیلامنت از جمله موارد مهم است که باید به آن توجه نماییم تا بتوانیم از فیلامنت به خوبی استفاده کنیم. البته استفاده از فیلامنت با کیفیت این دغدغه ها را کاهش می دهد.

یکی از دلایل اصلی خشک شدن فیلامنت، ترکیب شیمیایی مخصوص آن هاست. رطوبت موجود در فیلامنت، باعث انعطاف پذیری آن می گردد. ضروری است که فیلامنت بسته بندی شده باشد، و به همین دلیل در بسته بندی نایلونی و در جعبه قرار می گیرند. زمانی که بسته نایلونی فیلامنت جهت استفاده باز می شود، باید به فکر جلوگیری از خشک شدن آن باشیم. قرار گرفتن در معرض مستقیم نور آفتاب و سرد و گرم شدن مکرر هوای اطراف فیلامنت نیز، باعث خشک شدن آن می شوند. بهترین روش جهت پیش گیری از خشک شدن فیلامنت ها پس از استفاده، قرار دادن آن ها در  یک کیسه نایلونی زیپ دار است.

نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه داشت

در هنگام خرید فیلامنت باید نهایت دقت را داشته باشیم. فیلامنت باید از مراکز معتبر خریداری گردد تا از کیفیت فیلامنت خریداری شده اطمینان یابیم. بهترین فروشنده فیلامنت، مراکزی هستند که با استفاده از مشاوران نکات مهم نگه داری از فیلامنت را به خریداران آموزش می دهند. استفاده از مشاوره های فیلامنت در زمان خرید، باعث جلب اعتماد خریداران و همچنین رضایت از فیلامنت خریداری شده می گردد. یکی از شرکت های معتبر تولید کننده فیلامنت ABS برند فیلاتک است. این برند، از برند های خوش نام در تولید فیلامنت پرینتر های سه بعدی است که به تازگی وارد بازار ایران شده است. فیلامنت ABS فیلاتک از کیفیت مطلوبی برخوردار است.

نکاتی که هنگام خرید باید به آن توجه داشت

همان طور که گفتیم، فیلامنت ها، رشته های پلیمری هستند که به عنوان مواد مصرفی پرینتر های سه بعدی در تکنولوژی FDM مورد استفاده قرار می گیرند و امروزه از نیاز مصرفی بالایی برخوردارند. کمپانی فیلاتک با تولید محصولات متنوع، تمام نیاز های کاربران اعم از انواع فیلامنت های منعطف، انواع فیلامنت های سخت و انواع فیلامنت های با تحمل دمایی بالا حتی تا 130 درجه ی سانتی گراد را بر طرف نموده است. رنگ بندی های بی نظیر و کیفیت پرینت فوق العاده این برند را نسبت به تمام برند های موجود در بازار متمایز نموده است.

جمع بندی

امروزه، پرینتر های سه بعدی کاربردهای فراوانی دارند. این پرینتر ها از اجزایی مهم تشکیل شده اند که این اجزا نقش مهمی در کارکرد این دستگاه ها دارند. یکی از اجزای مهم این دستگاه، فیلامنت است که خود در انواع مختلفی وجود دارند. از پرکاردترین این فیلامنت ، فیلامنت ABS است که بعد از مدل PLA یکی از بهترین مدل های فیلامنت است. کمپانی فیلاتک که هر دو مدل این فیلامنت ها را تولید می کند، در بین دیگر کمپانی های تولید فیلامنت، جایگاه خوبی دارد. در بازار ایران هم عملکرد خوبی داشته و با وجود تازه وارد شدن به این بازار، بخش بزرگی از بازار را به دست گرفته و از نماد های مطرح در این زمینه به حساب می آید.

همچنین ببینید

انواع فیلامنت هایApex

انواع فیلامنت هایApex

پرینت سه بعدی یکی از روش های نوین برای تبدیل طرح های مجازی به اجسام …

۲ دیدگاه

  1. سایتتون محشرههههه ❤️❤️❤️

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *