خانه / مقاله / پرینترهای سه بعدی با چه نرم افزارهایی کار می کنند؟

پرینترهای سه بعدی با چه نرم افزارهایی کار می کنند؟

امروزه بسیاری از افراد در تلاش هستند که تصورات ذهنی خود را در دنیای واقعی به حقیقت تبدیل کنند. در گذشته محقق کردن این رویا دست نیافتنی بود، ولی امروزه بسیاری از افراد می توانند با دستگاهی بنام پرینتر سه بعدی رویاهای ذهنی خود را محقق سازند. استفاده از پرینتر سه بعدی و به کارگیری فیلامنت پرینتر سه بعدی سبب شده که شما بتوانید به راحتی تمامی نمونه های ذهنی خود را مدلسازی کنید. لازمه استفاده از این دستگاه جادویی تسلط داشتن بر روی نرم افزارهایی است که از طریق آن می توان به این دستگاه کمک کرد، تا مدلسازی را شروع کند. به طور کلی پرینترهای سه بعدی می تواند با استفاده از فایل های نرم افزارهایی چون اتوکد کار خود را شروع کند. به طور کلی این دستگاه می تواند از فایل نرم افزارهایی چون 3D Slash، Sketch up، Sculptris، Tinker cad، Free cad، Blender، Fusion 360، Vectary، 3D Builder و Open scad برای مدلسازی استفاده کند.

پرینترهای سه بعدی با چه نرم افزارهایی کار می کنند؟

مدلسازی در نرم افزارهای سه بعدی باید چگونه باشد؟

به طور کلی کسانی که از نرم افزارهای سه بعدی برای مدلسازی استفاده می کنند، بهتر است که با نحوه چگونگی ترسیم نمونه ها در این نرم افزارها، آشنایی کامل داشته باشند، تا به راحتی بتوانند در این دستگاه به مدل خود دست پیدا کنند. در این بخش قصد داریم شما را با انواع مدلسازی های رایج در این نوع دستگاه آشنا کنیم.

مدلسازی یکپارچه

این نوع مدلسازی یکی از پرکاربردترین نمونه سازی معرفی شده است. از این نوع مدلسازی برای طراحی کردن پیچ و مهره ها و رزوه های داخل آن استفاده می کنند. چراکه محاسبه دقیق این نوع قطعات نیازمند مدلسازی دقیقی است، از این رو بهتر است که برای طراحی کردن این نوع مدلسازی ها، از نمونه یکپارچه استفاده کنید، تا قطعات شما به صورت دقیق طراحی شده باشند. یکی از مهم ترین ویژگی های این نوع مدلسازی تغییر پذیری آن، در تمامی ابعاد است، از این رو شما می توانید در صورت بروز اشتباه در یک وجه، آن را ویرایش بکنید.

مدلسازی اسمبلی

یکی دیگر از انواع مدلسازی ها، که می تواند به شما کمک کند تا به حجمی درست و دقیق برسید، استفاده از مدلسازی اسمبلی است. از این رو شما می توانید همه قطعاتی که به صورت جدا جدا هستند را، به صورت یکجا و سرجمع در بیاورید.

مدلسازی صفحه ای

یکی از انواع مدلسازی هایی که می تواند سبب شود که شما به هندسه های ارگانیک و فرم های آزاد دست پیدا کنید، مدلسازی صفحه ای است. از این رو از این نوع مدلسازی می توان برای طراحی صفحه های خارجی و دورتا دور یک حجم استفاده کرد. در این روش تغیرات به سختی اعمال می شود، چراکه این روش پارامتریک نیست.

معرفی تمامی نرم افزارهای CAD

در این میان یکی از نرم افزارهایی که می تواند به شما در انواع مدلسازی ها کمک کند، نرم افزارهای CAD به شمار می آید. از این رو بهتر است شما اگر قصد دارید از پرینتر سه بعدی استفاده کنید، با یادگیری بعضی از این نرم افزارها، به راحتی از پرینتر سه بعدی خود استفاده کنید. از این رو ما قصد داریم تا در این بخش شما را با انواع نرم افزارهای CAD آشنا کنیم.

Solid works

این نرم افزار بیشتر به عنوان یک مدلساز در طراحی های صنعتی به کار می رود. این نرم افزار یکی از مدلسازهایی است که بیشتر دانشجویان و مهندسان مکانیک، برای طراحی قطعات خودرو و دستگاه های کارخانه ها از آن استفاده می کنند.

مدلسازی در نرم افزارهای سه بعدی باید چگونه باشد؟

Auto cad

یکی از محبوب ترین و پرکاربردترین نرم افزارهای سه بعدی مجموعه CAD این نرم افزار است. از این رو بیشتر افرادی که از پرینتر سه بعدی استفاده می کنند، باید به این نرم افزار مسلط باشند. از این رو از این نوع نرم افزار در رشته های مختلفی همچون معماری، گرافیک، طراحی صنعتی و مدیریت پروژه استفاده می شود.

Invetor

یکی دیگر از نرم افزارهایی که در مدلسازی ها استفاده می شود نرم افزار Inventor به شمار می آید. از این نوع نرم افزار برای طراحی های مکانیک و شبیه سازی محصولات گوناگون استفاده می شود.

Fusion 360

این نوع نرم افزار یکی از نرم افزارهای مدلسازی سه بعدی قابل ارتقا است، که در دنیای مهندسان و طراحان جایگاه ویژه ای را به خود اختصاص داده است. این نرم افزار تا حدودی مشابه نرم افزار سالید ورک است، ولی با این تفاوت که این نرم افزار قابلیت ارتقا یافتن را دارد.

Sketch up

این نرم افزار یکی از نرم افزارهای مدلسازی سه بعدی ساده است، که یادگیری آن بسیار آسان و راحت به شمار می آید، و شما می توانید با صرف اندکی وقت این نرم افزار را به صورت کامل یاد بگیرید. از این نرم افزار به عنوان یک مدلساز برای کارهای معماری و معماری داخلی استفاده می شود.

نرم افزارهای مدلسازی

Solid edge

از این نوع نرم افزار برای مدلسازی هایی چون سالید و اسمبلی استفاده می کنند. این نرم افزار قابلیت ترسیم دوبعدی و نمایش دوبعدی ترسیمات شما را دارد. از این رو شما می توانید از این نرم افزار برای فعالیت هایی چون مهندسی مکانیک استفاده کنید.

3D max

این نرم افزار یکی از معتبرترین و محبوب ترین نرم افزارهایی است، که بسیاری از مدلسازان از این نرم افزار برای ترسیم حجم های سه بعدی خود استفاده می کنند. از این نرم افزار برای مدلسازی حجم های معماری و ساخت انیمیشن های سه بعدی استفاده می شود.

Rhino

این نرم افزار یکی از مهمترین نرم افزارها، در فعالیت های معماری، طراحی صنعتی و معماری داخلی به شمار می رود. از این رو شما می توانید برای حجم های پوسته ای و صفحه ای در احجام معماری از این نوع نرم افزاراستفاده کنید.

جمع بندی

امروزه استفاده از پرینترهای سه بعدی می تواند به شما این امکان را بدهد که، به راحتی بتوانید تمامی احجامی که در ذهن خود پرورش داده اید، را تولید کنید. از این رو شما می توانید با استفاده از این دستگاه و انواع فیلامنت های آن، تمامی احجام پیچیده را طراحی و تولید بکنید. از این رو بهتر است که برای استفاده از این دستگاه جادویی به نرم افزارهای سه بعدی چون اتوکد، تری دی مکس، اسکچ آپ و سالید ورک تسلط پیدا کنید، تا بتوانید به راحتی از این دستگاه استفاده بکنید.

همچنین ببینید

تنظیم جریان درایور پرینتر سه بعدی

جریان درایور پرینتر سه بعدی چگونه تنظیم می شود؟

پدیده ای جدید و البته کارآمد به نام پرینتر سه بعدی به کمک صنایع و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *