خانه / مقاله / چگونه با فیلامنت شیشه ای می توان پرینت سه بعدی گرفت؟

چگونه با فیلامنت شیشه ای می توان پرینت سه بعدی گرفت؟

پرینتر سه بعدی امروزه برای تبدیل طرح های مجازی به اجسام حقیقی مورد استفاده قرار می گیرد و این ویژگی پرینتر های سه بعدی باعث شده کاربردی گسترده در زندگی انسان پیدا کنند و در تمام بخش های زندگی روزمره، آثاری از آن ها مشاهده کنیم. مهمترین مواد اولیه این دستگاه ها فیلامنت پرینتر سه بعدی است که خود انواع مختلفی دارند و متناسب به هدف تولید پرینتر های سه بعدی از انواع آن استفاده می شود.

چگونه با فیلامنت شیشه ای می توان پرینت سه بعدی گرفت؟

فیلامنت ها از رشته هایی پلیمری ساخته می شوند. این رشته ها که در دو ضخامت 75/1 و 3 میلی‌ متری تولید می شوند، در دمای ذوب خود تغییر حالت می دهند. با کمک فیلامنت، بخش نازل پرینترهای سه بعدی لایه ها را بر روی هم قرار داده و قطعه را می سازد. اندازه ضخامت فیلامنت را باید با توجه به اندازه خروجی نازل پرینتر تهیه کنیم. البته نکته قابل توجه این است که صرفا پرینترهای سه بعدی از فیلامنت استفاده نمی کنند، بلکه این رشته های سیمی توپر، دارای مصارف صنعتی مختلفی نیز هستند. این رشته های پلیمری با دستگاهی به نام اکسترود ساخته شده و با توجه به کیفیت ساخت نیز، با هم تفاوت دارند. در ساخت یک فیلامنت خوب، باید نکاتی رعایت شود که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

یک فیلامنت با کیفیت در تمامی طول خود دارای قطر یکسانی است و تفاوت قطری ندارد. همچنین یک فیلامنت خوب در اثر حرارت دیدن از خود بویی متصاعد نمی کند. وجود حباب هوا در درون فیلامنت باعث خرابی آن شده و کاهش ظرافت مواد مصرفی را به دنبال دارد. هرچه جنس مواد اولیه از مرغوبیت بالاتری برخوردار باشد، کیفیت خروجی کار نیز بالاتر می رود. وجود شکستگی و قطعی در فیلامنت، باعث نرسیدن مواد به اکسترودر و در نتیجه معیوب شدن کار می شود. باید به این نکته توجه داشته باشید که فیلامنت ها در اثر گرما روان شده و مجددا به حالت اولیه خود بر نمی گردند و همین طور قابلیت بازیافت ندارد.

فیلامنت شیشه ای و ویژگی های آن

فیلامنت های شیشه ای لزوما از شیشه ساخته نشده اند، بلکه به این دلیل که با استفاده از آن ها می توان پرینت سه بعدی نیمه شفاف انجام داد، آن ها را این گونه می نامند. تولید پرینت شفاف کار ساده ای نیست و برای گرفتن نتیجه موفقیت آمیز، احتمالا باید بیش تر تلاش کنید؛ اما توجه به مفاهیم و فاکتور های بصری می تواند در این زمینه به شما کمک کند. از طرف دیگر، PETG و PETT و PLA متریال ها یا فیلامنت هایی هستند که کار با آن ها آسان است. زیرا چسبندگی خوب و استحکام عالی و مقاومت حرارتی بالایی دارند. حتی اگر چاپ سه بعدی شما به راستی شفاف نباشد، هنوز پرینتی دارید که هم مستحکم است و هم ظاهری جالب توجه دارد. پرینت سه بعدی شفاف کاری ظریف است و حتی کوچک ترین اشتباه در دمای نازل، سرعت پرینت و خنک کننده، می تواند روی شفافیت پرینت تاثیر بگذارد.

فیلامنت شیشه ای و ویژگی های آن

فیلامنت شفاف برای قطعات کوچک تا متوسط نه چندان ظریف و پیچیده ایده آل است؛ در قطعات بزرگ تر و با هندسه پیچیده امکان خطا افزایش می یابد. باید در ذهن داشته باشید که هر پرینتر سه بعدی و هر نوع فیلامنت، اغلب تنظیمات خاص مربوط به خود را دارد. یعنی تنظیماتی که برای فیلامنت شفاف ABS یک برند وجود دارد، برای متریال شفاف دیگری مناسب نیست. با در نظر گرفتن این موارد می توانید متریالی را که برای کار شما ایده آل است انتخاب کنید. سپس با توجه به آن چه در بالا گفته شد، پرینت و پرداخت نهایی را روی آن انجام دهید تا نتیجه مطلوب را به دست بیاورید. پیشنهاد می شود اول یک مدل سه بعدی تستی را با متریال مورد نظرتان در اندازه کوچک پرینت کنید تا تنظیمات را به درستی متوجه شوید و بعد از آن می توانید کار پرینت قطعه اصلی را شروع کنید.

نحوه نگه داری فیلامنت پرینتر سه بعدی 

یکی از عومل موثر در کیفیت چاپ یک قطعه پرینت سه بعدی، کیفیت فیلامنت است. در صورتی که این مواد مرطوب باشند، حتی به مقدار خیلی کم، کیفیت چاپ شما را به مقدار بسیار زیادی پایین خواهند آورد و خروجی را ناپسند جلوه می دهند. حتی شاید گاها رطوبت موجود در فیلامنت آن قدر کم باشد که حتی متوجه آن هم نشوید و شما به غلط، دلیل پایین بودن کیفیت پرینت را، مواردی همچون تنظیم پرینتر سه بعدی و یا دمای محیط فرض کنید. می توانید برای چلوگیری از بروز این مشکل از ظرف های خاصی که برای نگه داری آن ها وجود دارد، استفاده کنید یا با استفاده از خشک کن ها از مرطوب شدن آن ها جلوگیری نمایید. اما استفاده از این روش ها نیاز به صرف زمان دارد و همچنین ممکن است هزینه ای زیادی نیز بطلبد.

نحوه نگه داری فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت ها دارای خواصی ذاتی هستند که آب و رطوبت را از محیط خود جذب می کنند. اگر این مواد را برای مدت طولانی بدون هیچ گونه محافظی در محیط رها کنید، در هنگام استفاده از آن ها مشکلاتش را به وضوح احساس خواهید کرد. روش دیگری که می توانید به منظور نگه داری فیلامنت، از آن استفاده کنید، استفاده از جاذب نم و رطوبت است که با استفاده از آن ها مواد شما همواره خشک خواهند ماند. یک روش پرکاربرد و ارزان دیگر این است که می توانید از کیسه های خلا که برای نگهداری لباس های از جنس کتان و یا این گونه موارداستفاده می شود، استفاده کنید. این روش علاوه بر محافظت در برابر رطوبت، می تواند مواد را از گرد و غبار موجود در هوا، آفات و کپک هم حفظ کند.

جمع بندی

در مطالب بیان شده، درمورد ماهیت پرینتر سه بعدی و کاربردهایش سخن گفته شد که پرینتر سه بعدی، دستگاهی است که طرح های مجازی رابه اجسام تبدیل می کند. دراین مطالب به مواد مورد نیاز این پرینتر که مهمترین آن فیلامنت بود، اشاره شد. همان طور که گفته شد، فیلامنت هم انواع مختلفی و هم کاربرد های مختلفی دارد. یکی از این کاربردها، استفاده در پرینتر سه بعدی است. نمونه ای از این  فیلامنت ها که فیلامنت شیشه‌ای نام دارد که منظور از شیشه ای بودن، شفافیت نمونه آن است. درآخر هم درمورد شرایط نگه داری آن ها گفته شد که نباید در برابر آفتاب و هوای آزاد و یا در معرض رطوبت قرارگیرند.

 

 

همچنین ببینید

رزین های مهندسی SLA

انواع رزین ها در پرینترهای سه بعدی SLA و FDA

پرینتر سه بعدی SLA می تواند قطعات پلاستیکی را با کیفیت و دقت بسیار بالا، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *