خانه / مقاله / کارکرد چاپگرهای سه بعدی

کارکرد چاپگرهای سه بعدی

چاپگر ها با کپی برداری از یک نمونه ، نمونه مشابه جدیدی تولید می کنند. فرقی نمی کند در چند بعد این کار انجام شود. مهم این است که به نوعی کپی برداری تلقی می شود. پرینتر سه بعدی در سه جهت عرض،  طول و ارتفاع اقدام به کپی یک شی می کند. بنابراین جسم خلق شده نهایی دارای حجم خواهد بود. این فناوری مدرن به دنبال پیشرفت تکنولوژی، سبب تولید سریع و به صرفه قطعات شده است. این دستگاه ، هر نوع شی که بخواهید از ساده تا پیچیده را در کمترین زمان کپی می نماید. صنایع مختلف با حضور این وسیله، تولید قطعات مورد نیاز خود را بدون مشکل انجام می دهند. ماده اولیه و معمول مورد استفاده این دستگاه، فیلامنت پرینتر سه بعدی نام دارد. آیا دوست دارید بدانید چاپگرهای سه بعدی چگونه کار می کنند؟ پس ادامه این متن را از دست ندهید.

کارکرد چاپگرهای سه بعدی

پرینتر سه بعدی

از دهه هشتاد تا به اکنون برای ساخت و تولید قطعات مختلف ، پرینتر سه بعدی طراحی شد. دستگاهی که با یک طرح رایانه ای ، به زبان قابل فهم ، قطعه مورد نظر را می سازد. این ساخت طی روش های مختلفی به انجام می رسد. در حقیقت چاپگرهای سه بعدی انواع مختلفی دارد. هر کدام روش خاصی را در کپی از یک شی به کار می گیرند.

پرینتر سه بعدی چگونه کار می کند؟

پرینتر سه بعدی مانند سایر دستگاه های دیجتالی برای این که بتواند جسمی را مدلسازی کند، مراحلی دارد که بهتر است قبل از کار کردن با این محصول با مراحل کار کردن آن آشنایی پیدا کنید. ابتدا طرح قطعه مورد نظر رسم می شود. معمولا یک بانک طرح برای این دستگاه موجود است. کافیست طرح های مشابه مورد نظر خود را بیابید. آن گاه شروع به ویرایش و انجام تغییرات روی آن نمایید. در نهایت طرح مورد نظر شما به شکل سه بعدی توسط رایانه شکل می گیرد. فرمت فایل سه بعدی بایستی  STL شود. این فرمت می تواند در اختیار چاپگر سه بعدی ساز قرار بگیرد. اما زبان این فایل باید به G CODE  تبدیل شود. در حقیقت ، این دستگاه زبان جی کد را می شناسد و می فهمد. محصول معرفی شده می تواند به صورت اشتراکی با رایانه کار می کند. ضمن دریافت فایل مورد نظر ، تنظیمات مختلف آن نیز انجام می گیرد. به طور مثال دمای دستگاه برای ذوب فیلامنت پرینتر سه بعدی تنظیم می شود. این تنظیمات با توجه به نوع متریال قابل ذوب تعیین می گردد. برای این که طرح در حال شکل گیری به صفحه پرینت بچسبد و دو راه وجود دارد. این اتصال باید تا پایان کل کار حفظ شود. قبل از شروع به کار دستگاه ، روی صفحه اصلی می توان چسب ریخت. البته راه دوم با کمک ماده اولیه در حال ذوب انجام می شود. کمی از آن روی صفحه پرینت ریخته و با کاردک پهن می شود. با این دو روش امکان افتادن ، جابجایی و یا جدا شدن قطعه در حال ساخت وجود ندارد.

فیلامنت پرینتر سه بعدی

فیلامنت پرینتر سه بعدی

اگر در مورد چاپگرهای سه بعدی شنیده باشید ، نام فیلامنت پرینتر سه بعدی را هم شنیده اید. در حقیقت این نام، ماده اولیه دستگاه برای ساخت محصول مورد نظر را نشان می دهد. این ماده معمولا پلاستیکی بوده و به صورت رشته های باریک با قطرهای مختلف رول شده است. ضمن داشتن قطر متفاوت از رنگ های گوناگونی نیز برخوردارند. متریال ذکر شده برای یکی از انواع پرینترها که کاربردی ترین و معمول ترین است، استفاده می شود.

انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی

پرینترهای سه بعدی برای اینکه بتوانند، مدلسازی انجام دهند به ماده ای نیاز دارند، که به آن فیلامنت پرینتر سه بعدی می گویند. به طور کلی فیلامنت ها دو نوع دارند، که ما در این بخش قصد داریم آن ها را به شما معرفی کنیم.

فیلامنت ABS

ABSنوع پرکاربرد در ساخت قطعات است که متاسفانه گاز سمی تولید می نماید. در کنار استفاده از این ماده بایستی از دستگاه تهویه هوا بهره برد.

فیلامنت PLA

PLA ماده ای تجدید پذیر و کاملا سازگار با طبیعت است. به دلیل عدم تولید گاز سمی جایگزین مناسبی برای  ABS است.

انواع فیلامنت پرینتر سه بعدی

انواع پرینتر سه بعدی

قرار است در این جا متوجه شویم چاپگرهای سه بعدی چگونه کار می کنند. هر نوعی از این دستگاه روش کار آن با دیگری کمی تفاوت دارد. البته در بعضی موارد حتی نوع ماده اولیه ساخت در آن ها نیز فرق دارد.

پرینتر دسکتاب یا FDM

فیلامنت را ذوب و از طریق نازل به صورت لایه به لایه خارج می کند. این ماده پلاستیکی در تماس با هوای سرد سفت می شود. هر لایه ماده ذوب شده روی لایه قبلی سخت شده قرار می گیرد. این فرآیند لایه گذاری تا انتها پیش می رود.

پرینتر با روش استریولیتوگرافی یا SLA

در این روش ، رزین مایع استفاده می شود تا شی جامد ساخته شود. لیزر و پرتو فرابنفش روی لایه قبلی تاثیر گذاشته و سبب جامد شدن آن می شوند. سپس لایه دیگری روی این لایه قرار می گیرد. بدین منوال تا انتها پیش می رود.

پرینت با روش SLS

روش  SLS از ماده سخت به صورت گداخته استفاده می نماید. بنابراین ذوب کامل در این روش صورت نمی گیرد. این ماده گداخته در یک قالب ریخته می شود. در نهایت تابش لیزر روی آن شکل نهایی جسم را ایجاد می نماید.

پرینت با روش  SLM

روش  SLM شبیه به روش SLS  می باشد. نحوه کار با آن و تولید قطعه به همان صورت است. اما ذوب کامل متریال آن که فلز است ، صورت می گیرد. برای ذوب ذرات این ماده اولیه از لیزر استفاده می شود.

جمع بندی

در این جا متوجه شدید که چاپگرهای سه بعدی چگونه کار می کنند. حتی روش های مختلف آن ارائه شد. تولید سریع و دقیق قطعات در این روش ، جزو مزایای آن است. هر نوع قطعه توخالی یا پر و ساده یا پیچیده با آن تولید می شود. انواع ماده اولیه توسط این دستگاه به کار گرفته می شود. اما فیلامنت پرینتر سه بعدی بیشتر از سایر موارد کاربرد دارد.

 

 

همچنین ببینید

پرینترهای جوهرافشان و لیزری

تفاوت پرینترهای جوهر افشان و لیزری

افرادی که قصد خرید یک پرینتر سه بعدی مناسب دارند، معمولا سوالات زیادی در مورد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *