خانه / مقاله / پرینتر های سه بعدی چه کاربردی در صنعت دارند؟

پرینتر های سه بعدی چه کاربردی در صنعت دارند؟

امروزه پرینتر سه بعدی دستگاهی است که کاربردها و کارایی های مختلفی در صنعت دارد. فیلامنت پرینتر سه بعدی، نازل پرینتر سه بعدی و غیره از قطعات اصلی یک پرینتر سه بعدی است. کاربردهای پرینت های سه بعدی موجب شده بسیاری از سازمان ها و صنایع برای کار کردن با پرینتر سه بعدی ترغیب شوند و از این دستگاه پرکاربرد استفاده کنند. پرینتر سه بعدی باعث پیشرفت صنایع گوناگون و نیز توسعه علوم مختلف مثل دندانپزشکی شده است. در این مقاله شما را با کاربرد پرینتر سه بعدی در صنایع اسباب بازی، خودروسازی، ساختمان سازی، پزشکی و نیز دندانپزشکی آشنا می کنیم.

ک محصول ساخته شده با پرینتر سه بعدی

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت اسباب بازی

با استفاده از پرینتر های سه بعدی اسباب بازی جالب و بسیار متنوعی را می سازید. با استفاده از پرینتر سه بعدی، می توان اسباب بازی ها را به صورت بسیار دقیق طراحی و تولید کرد. این نوع اسباب بازی های دقیق به کودکان و باقی افراد کمک زیادی کرده تا خلاقیت خود را پرورش دهند. با استفاده از پرینترهای سه بعدی می توان شخصیت های مورد علاقه خود را مثل بازیگران یا کارگردان ها را تولید کنید. انواع و اقسام وسایل اسباب بازی مثل تخم مرغ شانسی، قطار اسباب بازی را می توان با پرینتر سه بعدی بسازید. انواع ربات و اسباب بازی های سه بعدی هم توسط پرینتر های سه بعدی ساخته می شوند.

کاربرد پرینت سه بعدی در صنعت خودرو سازی

یکی دیگر از کابردهای فراوان پرینتر سه بعدی در صنعت تولید خودرو و موتورسیکلت ها است. امروزه بسیاری از شرکت های بزرگ خودروسازی از پرینتر های سه بعدی استفاده می کنند و بسیاری از محصولات به صورت سه بعدی طراحی می شوند. قطعات پیچیده ماشین ها و نیز موتورسیکلت ها با استفاده از پرینتر سه بعدی به سادگی و با سرعت زیاد طراحی و ساخته می شوند. شرکت های تولیدی خودرو مدل های ابتدایی را با پرینتر سه بعدی طراحی کرده و بعد از آن روانه تولید کردن انبوه می کنند. همچنین این شرکت ها که موتورسیکلت هم تولید می کنند با استفاده از پرینتر سه بعدی موتورسیکلت های زیبا و در عین حال با کیفیتی تولید می کنند. طراحان خودروساز از قبل تمام کاستی ها و مشکلات خودرو را برطرف کرده و این مورد کیفیت طراحی انواع خودروها را بالا می برد. امروزه خودروساز ها علاوه بر خودرو و موتورسیکلت، انواع اتوبوس، مینی بوس و نیز خودروهای الکتریکی و خودران را با استفاده از پرینتر های سه بعدی می سازند.

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت ساختمان سازی

از جمله مزیت های پرینتر سه بعدی در صنعت ساختمان می توان از ساخته شدن سریع ساختمان، هزینه پایین کارگر، دقت بسیار بالا، ادغام سازی مناسب و غیره اشاره کرد. از پرینترهای سه بعدی برای ساخت انواع پل، انواع خانه ها، جزیره های مصنوعی و غیره استفاده می شود. پرینتر های سه بعدی به طراحان ساختمان و معماران کمک زیادی کرده تا یک بنای بسیار منعطف را بسازند. از پرینترهای سه بعدی برای انواع منحنی ها و بناهای قوس دار استفاده می شود که بدون پرینتر سه بعدی این کار بسیار مشکل است. با استفاده از پرینتر های سه بعدی بسیاری از هزینه ها مثل هزینه ساخت و ساز کلی، هزینه ساخت و ساز در قسمت جزئی بسیار کاهش می یابد. پرینتر های سه بعدی این امکان را فراهم می کنند که مراحل ساختن یک بنا را با هزینه بسیار کمی انجام دهید.

کاربرد پرینتر سه بعدی در پزشکی

استفاده از پرینتر های سه بعدی از میانه های دهه 1990 میلادی برای انواع جراحی ها مثل بازسازی استخوان انجام شد. با استفاده از پرینتر های سه بعدی، ایمپلنت هایی سفارشی ساخته شد و علم ایمپلنت سازی بسیار پیشرفت کرد. همچنین با استفاده از پرینتر های سه بعدی، تولید ایمپلنت های مخصوص ارتوپدی بسیار افزایش یافته است. در آینده دستگاه های کمک شنوایی و دندانپزشکی توسط پرینترهای سه بعدی بسیار توسعه و پیشرفت کنند. در سال 2014 میلادی در سوانسی انگلستان، چهره یک موتور سوار را که به شدت مجروح شده بود، با پرینتر سه بعدی بازسازی کردند. اخیرا نیز دانشمندان قلبی را بر روی تراشه ساخته اند که با خواص سلول ها تطابق دارد. یک از فایده های مثبت پرینتر های سه بعدی استفاده کردن از آن ها در بیمارستان ها و کلیه مراکز درمانی است. هم اکنون در بیمارستان های سراسر دنیا آزمایشگاه های پرینتر سه بعدی وجود دارد، تا متخصصان پزشکی به صورت روزانه از آن ها بهره مند شوند.

کاربرد پرینتر سه بعدی در صنعت دندان پزشکی

پرینترهای سه بعید در صنعت دندان پزشکی هم کاربردهای گوناگون و متنوعی دارند. در حال حاضر با استفاده از چاپگرهای سه بعدی کارهایی که مربوط به دندان پزشکی افزایش یافته و دقت کار هم بسیار افزایش پیدا کرده است. از پرینتر های سه بعدی در صنعت دندان پزشکی برای ساخت وسایلی مثل پل دندان، پروتز دندان، ایمپلنت ها، تاج دندان و ارتودنسی ها استفاده می گردد. با استفاده از پرینتر سه بعدی یک اسکن به صورت سه بعدی ایجاد کرده و یک پروتز دندان با آن می سازند. پرینتر های سه بعدی علاوه بر دقت بسیار زیاد، سرعت عمل در ترمیم دندان های بیماران را افزایش می دهند.

کاربرد پرینتر سه بعدی در دندان پزشکی

جمع بندی

پرینتر سه بعدی کاربرد های زیادی در صنعت اسباب بازی داشته و می توان انواع اسباب بازی را با آن ها طراحی و ایجاد کرد. اسباب بازی های خلق شده به سایر افراد کمک می کند که خلاقیت خود را به مقدار زیاد پرورش دهند. همچنین شخصیت های مورد علاقه خود مثل بازیگران مطرح و کارگردانان را بسیار دقیق خلق کنید. یک چاپگر سه بعدی کاربردهای گوناگونی در صنعت تولید خودرو و موتور سیکلت دارد. شرکت های خودروسازی با استفاده از پرینترهای سه بعدی می توان انواع مدل های موتورسیکلت و خودرو را طراحی و تولید کرد. پرینتر سه بعدی در صنعت ساختمان سازی نیز کاربرد وسیعی داشته و باعث کاهش هزینه ها در ساختن یک ساختمان می شوند. پرینتر سه بعدی تحول زیادی در صنعت دندانپزشکی ایجاد کرده و برای مثال انواع ایمپلنت ها را می توان با استفاده از آن ها ساخت و طراحی کرد. همچنین با استفاده از پرینتر سه بعدی، عمل های جراحی پزشکی با دقت زیادی انجام می گردد.

همچنین ببینید

تنظیم جریان درایور پرینتر سه بعدی

جریان درایور پرینتر سه بعدی چگونه تنظیم می شود؟

پدیده ای جدید و البته کارآمد به نام پرینتر سه بعدی به کمک صنایع و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *